Intel obniży ceny Pentium 4

Producent zapowiedział także wykorzystanie technologii NetBurst w jednostkach Xeon, przeznaczonych na rynek serwerów.

Intel zamierza w I kwartale przyszłego roku obniżyć ceny swojego najnowszego procesora Pentium 4. Przedstawiciele producenta twierdzą, że ma się to przyczynić do powszechniejszego zastosowania tego procesora na różnych rynkach. Jednocześnie multimedialna technologia NetBurst, zastosowana w Pentium 4, ma także być wykorzystana w jednostkach Xeon przeznaczonych dla serwerów. Cena P4 ma zostać obniżona z 1,9-2 tys. USD do ok. 1,5 tys. USD.

Przedstawiciele firmy zapowiedzieli również, że w połowie przyszłego roku część produkowanych jednostek będzie działać już z częstotliwością bliską 2 GHz. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu do produkcji technologii 0,13 mikrometra, która do końca przyszłego roku będzie standardowo stosowana do produkcji P4.

Firma planuje również zwiększenie częstotliwości szyny systemowej procesorów Celeron do 100 MHz (dotychczas 66 MHz).

Jeżeli chodzi o jednostki przeznaczone do zastosowania w komputerach przenośnych, to w połowie przyszłego roku na rynku mają się pojawić procesory Mobile Penium III SpeedStep taktowane zegarami o częstotliwości od 700 MHz do 1 GHz, o poborze mocy poniżej 2 W. W tym samym czasie zostanie zaprezentowany również nieco wolniejszy, ale zużywający jeszcze mniej energii, model 300-500 MHz, który ma konkurować z oferowanym przez firmę Transmeta energooszczędnym procesorem Crusoe.

***

Intel wprowadził na rynek Pentium 4

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200