Intel nowej generacji

Timna, Willamette i Tehama to robocze nazwy układów Intela, które będą dostępne za kilka miesięcy.

Timna, Willamette i Tehama to robocze nazwy układów Intela, które będą dostępne za kilka miesięcy.

Przedstawiciele Intela ujawnili pierwsze szczegóły na temat układów Timna i Willamette - nowych procesorów tej firmy, które mają się pojawić na rynku w II połowie tego roku.

Układ Timna jest przeznaczony do instalacji w tanich komputerach PC tzw. klasy poniżej 600 USD. Intel zapewnia, że Timna umożliwi istotny wzrost wydajności w porównaniu z obecnie dostępnymi komputerami tej klasy. Procesor ma zintegrowaną konstrukcję typu system-on-chip. Oprócz jednostki CPU, zawiera m.in. kontrolery do obsługi grafiki i systemu pamięci, czyli funkcje, które były dotąd zarezerwowane dla kart zewnętrznych lub chipsetów. Pod względem funkcjonalności będzie to więc procesor podobny do zintegrowanych konstrukcji opracowanych przez Cyrix (VIA Technologies). Intel nie ujawnił na razie, jaka będzie częstotliwość zegara układów Timna, ale zapowiada, że będą one miały wydajność zbliżoną do procesorów Celeron 700 MHz, które również pojawią się na rynku w II połowie roku.

Wiadomo też, że procesory nowej generacji Willamette o zasadniczo nowej konstrukcji będą miały częstotliwość ponad 1 GHz. Układy przeznaczone dla komputerów PC wysokiej wydajności będą współpracować z nowymi chipsetami Tehama, umożliwiając obsługę takich funkcji, jak przetwarzanie strumieni danych wideo lub szyfrowanie w czasie rzeczywistym.


TOP 200