Intel modyfikuje AGP

Interfejsy standardu AGP istotnie zwiększą szybkość przetwarzania grafiki 3-wymiarowej.

Interfejsy standardu AGP istotnie zwiększą szybkość przetwarzania grafiki 3-wymiarowej.

Intel zapowiedział, że sprzęt pracujący zgodnie z najnowszą wersją opracowywanego standardu AGP 4X (Accelerated Graphics Port) zwiększy ponad dwukrotnie, w porównaniu z trybem AGP/2X, szybkość pracy aplikacji graficznych. Standard ten zyskuje ostatnio większą popularność i coraz więcej firm przymierza się do podjęcia produkcji akceleratorów grafiki bazujących na technologii AGP.

Interfejs AGP umożliwia bezpośrednie przesyłanie danych na linii karta grafiki - pamięć RAM. Dzięki temu omijają one wąskie gardło, jakim jest pracująca stosunkowo wolno i najczęściej obciążona danymi magistrala PCI. Rozwiązanie to zwiększa znacznie szybkość pracy aplikacji wykorzystujących grafikę 3-wymiarową i wyświetlających rozbudowane ilustracje oraz rysunki. AGP przyspieszy pracę systemów do 3-wymiarowej wizualizacji, analizy danych i ułatwi wprowadzanie plików wideo na strony WWW.

Niles Burbank z ATI Technologies przewiduje, że układy pracujące na bazie standardu AGP będą początkowo wykorzystywane przede wszystkim do obsługi profesjonalnych aplikacji eksploatowanych przez projektantów grafiki komputerowej. Sądzi też, że "tak właśnie powinno być - zaawansowane technologie powinny znajdować przede wszystkim zastosowanie w przemyśle, a dopiero potem trafiać do sklepów z komputerami".

Obecnie zdefiniowane są dwa tryby pracy interfejsu AGP: 1X i 2X, które wykorzystują szyny o częstotliwości odpowiednio: 66 MHz i 133 MHz. Układy AGP typu 4X będą przetwarzać grafikę trójwymiarową dwa razy szybciej niż AGP/2X, a przepustowość systemu osiągnie poziom rzędu 1 GB/s. Na zorganizowanej przez Intela konferencji "Platforms for Visual Computing", poinformowano, że prace nad specyfikacją trybu AGP/4X zostaną prawdopodobnie zakończone pod koniec 1997 r.

Producenci systemów komputerów i oprogramowania oczekują ze zniecierpliwieniem zakończenia przez Intela prac nad specyfikacją AGP. Aplikacje multimedialne są obecnie tak wymagające, że bez podobnego rodzaju rozwiązań nie sposób spełnić rosnących oczekiwań użytkowników.

Diamond Multimedia zamierza wprowadzić na rynek w połowie br. kartę grafiki pracującą na bazie układu Virge/GX2 AGP, produkowanego przez firmę S3. Może on obsługiwać jednocześnie dwa monitory. Natomiast firma 3Dlabs opracowała układ do obsługi grafiki 3D - Glint Gamma, który pozwoli na osiągnięcie przez komputery PC wydajności przetwarzania grafiki oferowanej obecnie przez graficzne stacje robocze.

Intel zamierza podjąć wkrótce produkcję układu scalonego i740 do obsługi interfejsu AGP. Jest to produkt opracowany w kooperacji z Real3D, oddziałem Lockheed Martin. Układ 740 ma być dostępny w III kwartale br. Inne firmy wspierające standard AGP to: Evans & Sutherland (technologia Realimage) oraz Nvidia (akceleratory grafiki AGP znajdą się w ofercie tej firmy jeszcze w tym roku).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200