Intel: liczba sprzedanych komputerów PC przewyższy sprzedaż telewizorów

Intel przewiduje, że w przyszłym roku światowa sprzedaż komputerów PC wyprzedzi liczbę sprzedanych telewizorów. Ma to być możliwe głównie dzięki dostępności tanich komputerów i popularności Internetu - stwierdził Paul Ottelini, wiceprezes Intel Architecture Busines

Intel przewiduje, że w przyszłym roku światowa sprzedaż komputerów PC wyprzedzi liczbę sprzedanych telewizorów. Ma to być możliwe głównie dzięki dostępności tanich komputerów i popularności Internetu - stwierdził Paul Ottelini, wiceprezes Intel Architecture Business Group (IABG), podczas wystąpienia na Intel Developer Forum.

Intel, opierając się na różnych źródłach, stwierdził, że w ub.r. w Australii, Kanadzie, Danii i Korei sprzedano już więcej komputerów PC niż odbiorników telewizyjnych. Zdaniem Otteliniego, tendencja ta osiągnie rozmiar ogólnoświatowy przed końcem 2000 r.

Popularność tanich komputerów PC sprzyja obniżaniu średniej wartości cen pozostałych komputerów PC. "Widzimy, że wartość komputerów PC ma duże znaczenie dla rynku i nie jest to chwilowa tendencja" - powiedział Ottelini. Mimo że komputery PC w cenie poniżej 1200 USD w dużej mierze stanowiły dotąd fenomen rynku konsumenckiego, "wierzymy, że pojawią się one na rynkach branżowych w ciągu najbliższych kilku lat" - podsumował wiceprezes IABG.

Aby przewidywania Intela spełniły się, branża musi wzmóc swoje wysiłki. Obecnie połowa gospodarstw domowych w USA, a na świecie 80% domów nie ma komputera PC. Intela niepokoi również fakt, że 80% amerykańskich klientów kupujących komputer PC posiadało już wcześniej komputer. Oznacza to, że tanie komputery wcale nie przyciągają nowych klientów.