Intel lepiej

– To był jeden z lepszych kwartałów naszej firmy – powiedział twierdzi Andy Bryant, dyrektor finansowy Intela. Przychody Intela od lipca do września wzrosły o 20 proc. do 7,8 mld USD, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Czy poprawa kondycji największego producenta mikroprocesorów na świecie oznacza wyjście z zastoju całej branży?

wyniki finansowe Intela : 1998 - 2003

wyniki finansowe Intela : 1998 - 2003

W podsumowanym III kw. producent półprzewodników zarobił 1,7 mld USD, co oznacza wzrost zysku netto o 142 proc. wobec 686 mln USD w III kw. 2002 roku obrachunkowego.

- Wzrost przychodów firmy kwartał do kwartału o 15 proc. to najlepszy wynik od 25 lat. W ujęciu rocznym 20-proc. wzrostu przychodów Intel nie notował od 1996 roku – podkreślał Andy Bryant.

Zobacz również:

W porównaniu z poprzednim okresem, sprzedaż procesorów do komputerów przenośnych wzrosła o 30 proc. Półprzewodniki do desktopów i serwerów sprzedawały się w rekordowych ilościach – poinformował Intel. Operacyjny zysk tych segmentów wyniósł 2,9 mld USD.

Słabszy wynik, w porównaniu z analogicznym okresem rok temu, odnotował dział rozwiązań bezprzewodowych (Wireless Computing and Communications Group). Jego przychody spadły z 586 mln do 450 mln USD.

Rynki Azji i Pacyfiku (bez Japonii) wygenerowały 3,3 mld USD przychodu, co stanowi 42 proc. ogółu przychodów Intela. Rok temu rejon przyniósł firmie 2,5 mld USD. W ujęciu rocznym obniżyły się przychody z Europy i obydwu kontynentów amerykańskich.

Prognozy na IV kw. mówią o przychodach rzędu 8.1-8,7 mld USD. Na badania naukowe Intel zamierza wydać więcej – ok. 4,3 mld USD. Przedstawiciele firmy są wciąż dalecy od jednoznacznego ogłoszenia końca kryzysu w branży.


×