Intel kupuje udziały w VMware

Intel planuje wykupić udziały w firmie VMware o wartości 218,5 mln USD. Tym samym obaj producenci zwiążą się ze sobą jeszcze silniej, gdyż Intel zawarł już wcześniej ważną umowę z firmą VMware. Przewiduje ona, że procesory Intela mogą obsługiwać oprogramowanie do wirtualizowania zasobów opracowane przez VMware.

Intel sprzedaje układy scalone wspierające oprogramowanie VMware od listopada 2005. Dzięki oprogramowaniu VMware pojedynczy serwer jest postrzegany przez otoczenie jako wiele wirtualnych platform.

Największy producent procesorów dokona zakupu za pośrednictwem Intel Capital (firma córka), pod warunkiem, że zostanie to wcześniej zaaprobowane przez urząd antymonopolowy USA. Zakup będzie dokonany w ramach oferty IPO (Initial Public Offering; pierwszy zakup publiczny), zgodnie z którą VMware sprzeda 10% udziałów firmy. Przewidziany termin transakcji IPO - druga połowa 2007 r. W ramach zakupu Intel uzyska prawo do oddelegowania do zarządu firmy VMware jednej osoby jako swojego przedstawiciela.

Zobacz również:

Po transakcji Intel będzie posiadać 2,5% udziałów w firmie VMware. Większość udziałów (89%) będzie należeć do firmy EMC, która przejęła VMware w 2004 r. Inwestycja EMC okazała się nader trafiona. Przychody firmy VMware wzrosły przez ostatni rok o 82% (z 387,1 mln USD w 2005 do 703,9 mln USD w 2006).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200