Intel kupuje kolejne firmy

Firma przejmuje Ambient Technologies, producenta układów wykorzystywanych w urządzeniach DSL, Thinkit Technologies, projektanta układów do routerów i modemów oraz jedną z fabryk Rockwell International.

Intel przejmuje Ambient Technologies, Thinkit Technologies oraz jedną z fabryk Rockwell International.

Przejęcie Ambient Technologies, producenta układów półprzewodnikowych wykorzystywanych w urządzeniach DSL oraz modemach analogowych, będzie kosztowało Intela 150 mln USD w gotówce. Dzięki temu uzyska on dostęp do technologii nowych układów wspomagających, które będą mogły być stosowane w modemach obsługujących połączenia cyfrowe i analogowe. Zdaniem Intela, takie dualne modemy ułatwią użytkownikom szybszą migrację do usług szerokopasmowych. Modemy DSL oferują ok. 150 razy szybszą transmisję danych z wykorzystaniem zwykłych linii telefonicznych niż analogowe modemy 56 Kb/s, używane obecnie w większości komputerów domowych.

Ambient Technolgies powstała z wydzielonego w 1998 r. przez Cirrus Logic działu modemów. W styczniu ub.r. wykupili go pracownicy, tworząc zupełnie nową firmę.

Drugą przejmowaną firmą jest Thinkit Technologies, indyjska firma projektująca układy komunikacyjne. Intel przejmuje ją wraz z podległą spółką Software & Silicon Systems. Szczegółów transakcji nie ujawniono.

Thinkit jest już 11 firmą przejętą przez producenta Pentium, związaną z rynkiem produktów sieciowych i komunikacyjnych. Thinkit projektuje układy komunikacyjne dla należącej od niedawne do Intela firmy Level One Communications.

W ręce Intela trafi także jedna z amerykańskich fabryk firmy Rockwell International, w której wytwarzane są płytki do produkcji procesorów. Intel liczy, że dzięki temu w krótkim czasie znacznie poprawi zdolności produkcyjne. W przejętym zakładzie producent planuje jeszcze w tym roku rozpocząć produkcję układów pamięci typu flash. Ponadto zamierza zainstalować w nim urządzenia do produkcji płytek 200 mm wytwarzanych w technologii 0,18 mikrometra oraz zainwestować w tę fabrykę co najmniej 1,5 mld USD. Warunki tej transakcji również nie zostały ujawnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200