Intel kontratakuje

Na rynku procesorów wojna między dwoma wiodącymi na nim firmami (AMD i Intel) trwa na dobre. Wiemy wszyscy, że AMD zaatakował ostatnio mocno prezentując swoje nowe procesory Epyc. Na odpowiedź nie trzeba było czekać długo.

Intel w przededniu konferencji Supercomputing 18 – która zacznie się za trzy dni - zapowiedział nową linie wysoce skalowanych procesorów Xeon, która nosi nazwę "Cascade Lake-AP" (Cascade Lake Advanced Performance). Firma twierdzi – nie podając jednak żadnych szczegółów – że pod wieloma względami procesory Cascade Lake-AP pracują wydajniej od procesorów Epyc. O tym będziemy się jednak mogli przekonać dopiero wtedy, gdy niezależne gremia gruntownie je przetestują, na co musimy jeszcze trochę poczekać.

Wiadomo już że Procesory Cascade Lake-AP będą zawierać do 48 rdzeni obliczeniowych i 12 kanałów do komunikowania się z pamięci DDR4. Warto przypomnieć, że najnowszy procesor Intela (Xeon Platinum 8180) ma tylko 28 rdzeni obliczeniowych i sześć kanałów pamięci, podczas gdy procesor AMD Epyc ma 32 rdzenie i osiem kanałów pamięci.

Zobacz również:

Układy Cascade Lake-AP bazują na architekturze MCP (Multi-Chip Package (MCP), w której procesor składa się z dwóch oddzielnych jednostek obliczeniowych (każda zawierające 24 rdzenie) wymieniających między sobą dane za pośrednictwem szybkiego połączenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podobną konstrukcję ma procesor Epyc. Zawiera on cztery ośmiordzeniowe jednostki obliczeniowy, które łączą w jeden organizm połączenia Infinity Fabric.

Intel zwraca uwagę na fakt, że procesory Cascade Lake-AP są odporne na zagrożenia Meltdown i Spectre. Są więc pierwszymi układami CPU mogącymi samodzielnie bronić się przed tego typu atakami.

Intel nie potwierdził jednak jak dotąd jednaj ważnej rzeczy. Nie informuje czy układy Cascade Lake-AP wspierają technologię hyper-threading. Jeśli by tak było, to układ Cascade Lake-AP mógłby jednocześnie obsługiwać 96 wątków obliczeniowych. Wiemy co prawda, że układy Cascade Lake-AP bazują na architekturze Skylake, a ta jak wiadomo wspiera hyper-threading. Nie jest jednak pewne, czy w przypadku układów Cascade Lake-AP jest podobnie.


TOP 200