Intel klasę lepszy

Unisys wprowadził 32-procesorowy serwer dla Windows 2000.

Unisys wprowadził 32-procesorowy serwer dla Windows 2000.

Jedną z największych atrakcji uświetniających premierę systemu Win- dows 2000 była prezentacja możliwości skalowania nowego systemu, przeprowadzona na serwerze ES7000 firmy Unisys wyposażonym w 16 procesorów. W dniu premiery nowego systemu Microsoftu odbył się również pokaz premierowy sprzętowego rozwiązania Unisys e-@ction Solutions for Win- dows 2000 - serwera ES7000 zbudowanego w architekturze CMP (Cellular MultiProcessing), zoptymalizowanego do pracy z Windows 2000 i mogącego w maksymalnej konfiguracji obsługiwać do 32 procesorów Pentium III Xeon Intela.

Rozwiązanie to od Unisysa zamierza licencjonować firma Compaq, która w architekturze CMP będzie sprzedawać pod własnym szyldem Compaq ProLiant.

Kilka w jednym

ES7000 znacznie różni się od tradycyjnych intelowskich serwerów SMP. Architektura CMP umożliwia bowiem partycjonowanie serwera, czyli dzielenie dostępnych w nim zasobów (procesorów, pamięci) na wirtualne serwery pracujące od siebie w pełni niezależnie, z oddzielnym instancjami systemu operacyjnego. Dzięki niej możliwe jest równoległe uruchomienie na jednej fizycznej maszynie kilku systemów operacyjnych, np. Windows 2000 i Unixa, i dynamiczne alokowanie między nimi (o ile funkcja taka obsługiwana jest przez sam system operacyjny) procesorów, pamięci i kanałów wejścia/wyjścia.

ES7000 w maksymalnej konfiguracji może być wyposażony w 32 procesory, 64 GB RAM i 96 kanałów wejścia/wyjścia. Jeden serwer może być podzielony maksymalnie na 8 maszyn wirtualnych, które wzajemnie mogą ze sobą współpracować w konfiguracjach klastrowych, aby zapewnić pełną odporność aplikacji na awarie.

Pod cudzą banderą

Potencjał architektury CMP dostrzegła firma Compaq, która podpisała z Unisysem list intencyjny, dotyczący wprowadzenia nowych serwerów do oferty Compaqa w ramach znanej linii serwerów ProLiant. Chociaż ostateczne warunki porozumienia nie zostały jeszcze ustalone (zostanie ono sfinalizowane w ciągu 2 miesięcy), to wiadomo już że szacowana wartość kontraktu dla Unisysa w ciągu 2 najbliższych lat wyniesie 400 mln USD.

Nowe intelowskie 32-procesorowe serwery mają być podstawową platformą systemu Windows 2000 Datacenter Ser-ver, który ma trafić na rynek jeszcze w pierwszej połowie br. Według zamierzeń Unisysa i Compaqa serwery budowane w architekturze CMP, oparte na procesorach Intela, mają wprowadzić technologię Microsoftu i Intela do największych centrów danych - podobnie jak w przypadku serwera Sun Enterprise 10 000. Nowych serwerów w ofercie Compaqa należy oczekiwać w połowie br.


TOP 200