Intel: kierunek telekomunikacja

Podczas europejskiej konferencji Intel Developer Forum producent przedstawił prototypowy procesor do telefonów komórkowych nowej generacji i platformę Next Generation Network służącą do obsługi centów telekomunikacyjnych.

Intel po raz pierwszy zorganizował konferencję Intel Developer Forum (IDF) w Europie. Jego tematyka była ograniczona przede wszystkim do technologii związanych z telekomunikacją. Podczas IDF, Intel ogłosił inicjatywę Next Generation Network (NGN)

<b>Zunifikowana platforma</b>

NGN to zintegrowana platforma sieciowa, łącząca funkcje komunikacji głosowej, transmisji danych i sieci komputerowych w jednym systemie, która ma być ostatecznym etapem w integracji technologii komputerowych i telekomunikacyjnych. Oznacza to także wejście Intela na nowy segment rynku związany z telekomunikacją.

Z pewnością w najbliższym czasie pojęcie Next Generation Network będzie się często pojawiać podczas prezentacji i wystąpień przedstawicieli Intela. Wiele wskazuje na to, że NGN nie jest tylko hasłem marketingowym. Podczas europejskiej konferencji IDF Intel przedstawił produkty i plany świadczące o tym, że już wkrótce firma może stać się poważnym konkurentem dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Elementami NGN są prezentowane przez Intela specjalizowane serwery do obsługi centrów telekomunikacyjnych i prototypowy procesor do telefonów komórkowych nowej generacji, określany jako "wireless-Internet-on-a-chip". Serwery przeznaczone dla operatorów sieci telekomunikacyjnych to komputery o architekturze zapewniającej wysoką odporność na warunki zewnętrzne (temperatura, wilgotność, wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne i elektryczne) zgodnej z wymogami określonymi dla tego typu sprzętu. Jest to nowość. Dotąd nie tylko Intel, ale również niezależni producenci nie oferowali serwerów tej klasy, wykorzystujących platformę Intelowską.

<b>Procesor z Internetem</b>

Z kolei rozwiązanie wireless-Internet-on-a-chip zawiera zintegrowane pamięci Flash i układy do obsługi bezprzewodowej komunikacji z Internetem. Podczas IDF odbyły się pokazy premierowe nowych wersji procesorów z serii Xscale, przeznaczonych do zastosowań w elementach sieciowych, a także nowych wersji pakietów dla programistów, wspierających tworzenie aplikacji i sterowników obsługujących urządzenia sieciowe wykorzystujące rozwiązania Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200