Intel inwestuje w przetwarzanie równoległe

W ciągu minionego miesiąca przedstawiciele Intela poinformowali o zakupie dwóch firm specjalizujących się w systemach optymalizacji oprogramowania pod kątem możliwości procesorów wielordzeniowych.

Kilka dni temu poinformowano o przejęciu amerykańskiej firmy programistycznej RapidMind. Transakcja ma pozwolić na rozbudowę kompetencji koncernu w zakresie tworzenia oprogramowania i jego optymalizacji pod kątem procesorów wielordzeniowych. Obecnie firma RapidMind zatrudnia niemal 50 osób. W swojej ofercie ma m.in. rozwiązania umożliwiające poprawę wydajności oprogramowania na platformach sprzętowych Intel i AMD, a także aplikacje dedykowane układom graficznym. Algorytmy firmy RapidMind mają być zintegrowane z narzędziami programistycznymi dla platformy sprzętowej Intela - m.in. z kompilatorami i aplikacjami pośredniczącymi. Informacje na temat sposobu wykorzystania rozwiązań RapidMind w oprogramowaniu Intela mają zostać opublikowane pod koniec br. Według zapowiedzi przedstawicieli koncernu do Intela przejdą przede wszystkim programiści RapidMind. Wartości transakcji nie podano.

Niecały miesiąc temu poinformowano również o nabyciu firmy Cilk Arts, również wyspecjalizowanej w rozwiązaniach umożliwiających optymalizację przetwarzania pod kątem możliwości obliczeniowych układów wielordzeniowych. Szczegółowe warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Warto dodać, że w czerwcu br. Intel kupił firmę Wind River. Wartość tej transakcji oszacowano na ok. 900 mln USD. Oprogramowanie Wind River ma przyczynić się do umocnienia pozycji koncernu na rynku rozwiązań mobilnych.

Czytaj też:

Intel na minusie - przez gigantyczną karę

Macierze NetApp obsłużą protokoł FCoE

Intel inwestuje w ekologiczne i energooszczędne technologie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200