Intel inwestuje w badania nad komputerami kwantowymi

50 mln USD to suma którą Intel przeznaczył na wsparcie badań prowadzonych przez holenderski instytut QuTech specjalizujący się w teorii obliczeń kwantowych.

Na pojawienie się w pełni funkcjonalnych komputerów kwantowych trzeba będzie zaczekać przynajmniej 12 lat, uważają specjaliści z Intela, ale już dziś firma ta zdecydowała się na zainwestowanie 50 mln USD w badania nad technikami kwantowymi, które będą prowadzone przez instytut badawczy QuTech należący do holenderskiej uczelni University of Delft.

Oprócz dofinansowywania badań przez najbliższe 10 lat Intel zaoferuje wsparcie dotyczące wyposażenia instytutu w dodatkowy sprzęt oraz zwiększenie liczby pracowników naukowych mających praktyczne doświadczenia w dziedzinie projektowania układów półprzewodnikowych.

Zobacz również:

  • LG dołącza do IBM Quantum Network
  • Microsoft i KPMG pracują nad projektami chmury kwantowej dla biznesu
  • Intel zainwestuje 20 mld dolarów w fabrykę chipów w Ohio

Przedstawiciele QuTech mają nadzieję, że połączenie ich wiedzy i osiągnięć związanych z teoretycznymi badaniami nad technologią obliczeń kwantowych z doświadczeniem i możliwościami Intela w zakresie projektowania i produkcji układów, może istotnie przyspieszyć wprowadzenie na rynek urządzeń wykorzystujących techniki obliczeń kwantowych.

Intel nie jest jedyną firmą, która wspiera badania nad technologiami kwantowymi. Można tu wymienić IBM, który regularnie informuje o nowych osiągnięciach w tej dziedzinie.

Systemy obliczeniowe wykorzystujące mechanikę kwantową to kolejny etap rozwoju komputerów. Na razie tego typu rozwiązania są ciekawostką prezentowaną przez laboratoria badawcze, a perspektywa ich praktycznych zastosowań jest wciąż odległa.

Teoretyczne obecnie możliwości komputerów kwantowych pozwalających na wykonywanie równoległych obliczeń w skali aktualnie niedostępnej pobudzają wyobraźnię.

Należy tu pamiętać, że chodzi głównie o równoległe przetwarzanie dużych zbiorów danych przez aplikacje finansowe, systemy do modelowania (np. pogody lub DNA) lub deszyfrowania danych. Komputery kwantowe mogą zwiększyć wydajność przetwarzania danych o kilka-kilkanaście lub więcej rzędów wielkości.

Na razie jednak, pozostaje wiele problemów, które naukowcy i konstruktorzy takich systemów muszą rozwiązać. Prezentowane, laboratoryjne prototypy komputerów kwantowych pracujące w temperaturze bliskiej bezwzględnego zera (ok. minus 270 stopni Celsjusza) są na razie dalekie od praktycznych zastosowań.

Można jednak oczekiwać, że inwestycje w badania nad systemami kwantowymi zaczną przynosić efekty. A wówczas oferowana obecnie przez Intel suma 50 mln USD (w porównaniu do przychodów tej firmy, wielkość miniaturowa) zostanie zwielokrotniona i rozwój technologii wykorzystujących zjawiska kwantowe ulegnie przyspieszeniu.

Jaki będzie tego efekt? Choć zwielokrotnienie wydajności przetwarzania danych otwiera wiele pozytywnych możliwości (np. przewidywania pogody), ale już dziś pojawiają się obawy, jaki będzie to miało wpływ na społeczeństwo. Na przykład firmy lub organizacje rządowe dysponujące super-komputerami kwantowymi będą mogły kontrolować internet analizując i deszyfrując wszystkie przepływające w nim informacje.

Czy jest to zagrożenie realne? Potwierdzają to przedstawiciele NSA deklarując, że ta amerykańska instytucja już przygotowuje się do opracowania algorytmów szyfrowania, które będą odporne na złamanie przez komputery kwantowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200