Intel inwestuje 300 mln USD w komputery przenośne

Intel Capital (organizacja inwestycyjna Intela) poinformował o założeniu funduszu Ultrabook o wartości 300 mln USD, który stawia sobie za cel rozwijanie tej nowej, mobilnej platformy obliczeniowej. Intel Capital poprzez fundusz Ultrabook będzie inwestować w firmy, które tworzą technologie sprzętowe i programowe skupione na ulepszaniu interakcji z ultrabookami.

Celem funduszu, który będzie zasilany środkami w ciągu następnych 3-4 lat, będzie stworzenie cyklu innowacji oraz możliwości systemowych dla tej nowej, rosnącej kategorii mobilnych urządzeń. "Ultrabooki będą ważnym obszarem innowacji w globalnej branży komputerowej wartej 261 mld USD", powiedział Arvind Sodhani, prezes Intel Capital i wiceprezes Intela. Fundusz skupi się na inwestowaniu w firmy budujące technologie, które zrewolucjonizują branżę i przekształcą współczesne komputery przenośne w kolejne urządzenie, które trzeba mieć".

Firmy Intel i Asustek Computer zaprojektowały już pierwszy ultrabook i zaprezentowały go niedawno na Tajwanie na targach Computex. Urządzenie ASUS Ultrabook UX21 zawiera procesor Core i7 i pamięć SSD firmy SanDisk z interfejsem SATA 6 Gb/s SSD. Strategia Intela dotycząca rozwoju ultrabooków składa się z trzech faz. Faza pierwsza rozpoczęła się w tym roku razem z wprowadzeniem na rynek procesorów Intel Core drugiej generacji, a pierwsze ultrabooki oparte na tych układach będą dostępne jeszcze pod koniec br.

Zobacz również:

Druga faza strategii zakłada przekształcanie mobilnej techniki komputerowej w oparciu o następną generację procesorów Intela o nazwie kodowej Ivy Bridge. Procesory te pojawią się w ofercie Intela w 2012 r. Trzeci etap nastąpi w 2013 r., gdy Intel wprowadzi na rynek ultrabooki oparte na architekturze noszącej kodową nazwę Haswell. Ultrabooki oparte na tej architekturze będą wyjątkowo energooszczędne (ograniczą pobór mocy przez procesor o 50% w porównaniu z produkowanymi obecnie mobilnymi procesorami).


TOP 200