Intel - integracja układów scalonych z sieciami neuronowymi

W przyszłości każdy układ będzie zawierać albo obsługiwać sieci neuronowe, razem ze wspieranymi przez nie technologiami sztucznej inteligencji oraz maszynowego uczenia - przewiduje Intel. Wg producenta rozwiązania takie będą wprowadzane nie tylko do układów CPU, GPU czy akceleratorów, ale też wdrażane na poziomie obsługujących je gniazd.

Intel

Intel zapowiada, że kończy już przygotowania do wprowadzenia na rynek jednego ze swoich pierwszych układów wspierających tak mocno technologię sztucznej inteligencji, jakim jest procesor Sapphire Rapids. Pracuje też intensywnie nad autonomicznym procesorem graficznym Ponte Vecchio, który został zaprojektowany na bazie nowej architektury Xe-HPG i będzie instalowany w kartach graficznych linii ARC.

Firma zademonstrowała nawet niedawno możliwości tego układu. W obszarze wnioskowania, gdzie samo ucząca się sieć neuronowa dokonuje prognoz, Ponte Vecchio jest w stanie przejrzeć i zanalizować w ciągu jednej sekundy ponad 45 tys. obrazów. Wynikiem takim nie może się pochwalić do tej pory żaden układ GPU.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Firma stoi tak naprawdę przed trudnym zadaniem, gdyż musi obecnie stawić czoła Nvidia, która zrobiła w ostatnim czasie duże postępy i jej graficzne procesory opanowały dużą część tego rynku. Wiadomo już, że Intel wiąże duże nadzieje z nowatorskim rozwiązaniem sprzętowym, któremu nadał roboczą nazwę "Thread Director." Mechanizm ten decyduje o tym, które obsługiwane w danym momencie przez procesor wątki obliczeniowe powinny być realizowane w pierwszej kolejności, przejmując w ten sposób wiele zadań, nad którymi pieczę sprawuje obecnie system operacyjny.

Thread Director wspiera telemetrię niskiego poziomu, kontrolując cały czas rdzenie obliczeniowe i badając stan wątków, dzięki czemu system operacyjny może skierować je do właściwego rdzenia i we właściwym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200