Intel i chudy klient

Intel poinformował o opracowaniu wstępnej specyfikacji komputera typu "chudy klient", wyposażonego w procesor Pentium oraz specyfikację serwerów sieciowych.

Intel poinformował o opracowaniu wstępnej specyfikacji komputera typu "chudy klient", wyposażonego w procesor Pentium oraz specyfikację serwerów sieciowych.

Zdaniem Intela, rynek "chudego klienta" ma dużą szansę rozwoju, zwłaszcza tam gdzie istnieje potrzeba zastąpienia rozwiązaniem lepszym niż nieinteligentne terminale znakowe.

Podczas targów Comdex w Las Vegas, w listopadzie 1997 r., głównym tematem wystąpienia szefa Intela Andy'ego Grove'a była konieczność określenia na nowo, co to jest komputer osobisty i jak przemysł komputerowy powinien w tym zakresie spełniać oczekiwania użytkowników. Nie minęły dwa tygodnie od tej chwili, kiedy firma Intel ogłosiła dołączenie do koalicji firm, promujących i produkujących komputery sieciowe oraz inne urządzenia nazywane ogólnie "chudym klientem".

Na początku grudnia ub.r. Intel poinformował o opracowaniu wstępnej specyfikacji komputera typu "chudy klient", wyposażonego w procesor Pentium oraz specyfikację serwerów sieciowych, które mają służyć klientom jako miejsce do zapisywania danych, , przetwarzania aplikacji i in.

Komputer sieciowy Intela (w terminologii firmy określany mianem lean client) tym różni się od typowego PC z lokalnym dyskiem i systemem operacyjnym Windows, że podobnie jak inne NC nie zawiera dysku, a Windows nie jest preferowanym systemem operacyjnym tego komputera. Windows jest jedną z opcji systemów, które może wybrać producent systemu lub użytkownik. Wstępna propozycja "chudego klienta" Intela została już omówiona z największymi producentami systemów operacyjnych i sprzętu, w tym z HP, IBM, Microsoftem, Citrix Systems, Novellem, Compaqiem, NEC i Wyse Technology.

Ostatecznej wersji specyfikacji komputera sieciowego Intela i serwerów do jego obsługi można oczekiwać w kwietniu br., a produktów zgodnych z nią - pod koniec br. We wstępnej specyfikacji stwierdzono, że jest to komputer z procesorem Intel Pentium 100 MHz, pamięcią o rozmiarze dopasowanym do potrzeb, wbudowanymi możliwościami centralnego zarządzania systemem oraz zestawem funkcji programistycznych API, wbudowanych w odpowiednik BIOS-u systemu i dostępnych w postaci oprogramowania.

Jako serwerów do komputerów sieciowych można używać istniejących serwerów z różnymi procesorami, wzbogaconych o program centralnego zarządzania systemem.

Dokument zawiera wiele informacji o tym, jak współpracować z istniejącymi zestawami programistycznymi do obsługi komputerów sieciowych, w tym głównie z najobszerniejszym zestawem oprogramowania do serwerów i "chudego klienta", dostarczanym przez firmę Network Computer Inc. (NCI - filia Oracle'a). Zanim specyfikacja zostanie w pełni określona, NCI zamierza przenieść swój zestaw oprogramowania na komputery sieciowe z procesorami Intela. Część serwerowa, oferowana przez NCI, działa już na serwerach z Windows NT.

Również inni producenci systemów operacyjnych zamierzają tak rozszerzyć swoje produkty, aby mogły obsługiwać komputery sieciowe Intela. W szczególności poparcie tej idei wyraziły firmy: IBM z nową wersją systemu Workspace On-Demand, SCO w OpenServer i Network Client oraz pakietu Tarantella, Novell z NetWare i Citrix z WinFrame.

Oprogramowanie NCI jest przeznaczone głównie dla "chudego klienta", korzystającego z aplikacji napisanych w języku Java, ładującego je z serwera i wykonującego lokalnie na stacji NC. Okazjonalnie NC sięga do serwera w celu zapisania lub odczytania plików. Inne wersje oprogramowania serwera do obsługi "chudego klienta", przewidziane do działania z komputerem sieciowym Intel, mogą współpracować z serwerem ciągle. Tak dzieje się np. w przypadku użycia na serwerze systemu WinFrame firmy Citrix. Jest to system Windows NT 3.51 rozszerzony o możliwość jednoczesnego uruchamiania wielu aplikacji dla dużej liczby użytkowników, których terminale Windows obsługują jedynie interfejs graficzny aplikacji, zaś aplikacja jest wykonywana na serwerze.

Niezależnie od tego, jak rozwinie się idea "chudego klienta", Intel zamierza skorzystać z tej strategii, oferując procesory do jego obsługi. Uważa bowiem, że rynek "chudego klienta" ma dużą szansę rozwoju, zwłaszcza tam gdzie istnieje potrzeba zastąpienia rozwiązaniem lepszym niż nieinteligentne terminale znakowe. Intel ma nadzieję, że będą to komputery sieciowe zgodne z jego specyfikacją.


TOP 200