Intel i TSMC szykują 32-nanometrowy proces produkcyjny

W przyszłym roku na rynek mają trafić pierwsze w historii procesory wykonane w technologii 45 nanometrów. Tymczasem Intel i TSMC informują, że prace nad kolejnym etapem miniaturyzaci - 32-nanometrowym procesem produkcyjnym - idą bardzo dobrze.

Paolo A. Gargini, odpowiedzialny w Intelu za strategię rozwoju technologii, powiedział, że prawo Moore'a zachowa ważność przez następne 10-15 lat. Specjaliści uważają, że nieprzekraczalną granicą miniaturyzacji obecnie wykorzystywanych technologii jest 22-nanometrowy proces produkcyjny. Z raportu International Technology Roadmap for Semiconductors wynika, że układy tworzone w tym procesie produkcyjnym nie powstaną przed 2015 rokiem.

Intel poinformował, że zarówno w 32- jak i 22-nanometrowym procesie wykorzysta opracowany niedawno przez siebie trójbramkowy tranzystor.

Inżynierowie największych firm skupiają teraz wysiłki nad technologiami, które umożliwią budowanie coraz bardziej wydajnych układów scalonych wówczas, gdy osiągnięta zostanie granica, poza którą prawo Moore'a utraci swą ważność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200