Intel i RSA wbudują szyfry do procesorów

RSA Data Security, firma specjalizująca się w opracowywaniu technologii szyfrujących, po raz ósmy zorganizowała doroczną konferencję poświęconą bezpieczeństwu komputerowemu. Największym wydarzeniem konferencji, na której stawili się prawie wszyscy znaczący na rynku producenci systemów zabezpieczeń, było ogłoszenie współpracy Intela z RSA.

RSA Data Security, firma specjalizująca się w opracowywaniu technologii szyfrujących, po raz ósmy zorganizowała doroczną konferencję poświęconą bezpieczeństwu komputerowemu. Największym wydarzeniem konferencji, na której stawili się prawie wszyscy znaczący na rynku producenci systemów zabezpieczeń, było ogłoszenie współpracy Intela z RSA.

W przemówieniu rozpoczynającym konferencję Jim Bidzos, prezes RSA Data Security zwrócił uwagę na trzy problemy, które pojawiły się w ciągu ubiegłego roku i miały olbrzymie znaczenie dla stanu bezpieczeństwa sieci. Są to: bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania handlem elektronicznym, coraz bardziej widoczne ataki hackerów oraz złagodzenie przepisów dotyczących szyfrowania. Dodał, że nie ma doskonałych rozwiązań, tak jak ludzie je wykorzystujący nie są doskonali.

Największe zainteresowanie uczestników konferencji wzbudziło wspólne oświadczenie wydane przez RSA Data Security i Intela. Firmy zawarły porozumienie, na mocy którego będą współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

Intel będzie pracował nad stworzeniem zoptymalizowanych pod względem bezpieczeństwa procesorów . Natomiast RSA Data Security opracuje narzędzia i komponenty programistyczne pozwalające twórcom oprogramowania wykorzystać możliwości nowych procesorów i tworzyć bardziej bezpieczne aplikacje. Obie firmy będą wspólnie promować swoje rozwiązania. ?Systemy bezpieczeństwa są tak bezpieczne, jak podstawa na której zostały zbudowane? powiedział Tim Matthews z RSA Data Security. ?Dlatego najważniejsze w naszym porozumieniu jest to, że Intel sam wbuduje mechanizmy bezpieczeństwa bezpośrednio do swoich układów? - dodał. Najprawdopodobniej premiera wyspecjalizowanego, bezpiecznego sprzętu Intela odbędzie się w marcu br. RSA Data Security rozszerzone zestawy programistyczne BSafe Crypto-C oraz Crypto-J zamierza zaprezentować w połowie roku.

Inne rozwiązania prezentowane na konferencji to m.in.

- EverLink, firmy Anyware Technology, oparte na Javie oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do komputera. Cena pakietu, który ma zabezpieczać pocztę elektroniczną, irc i transfer plików w sieciach rozległych bądź Internecie wynosi 845 USD dla 25 użytkowników.

- Amerykańska firma ValiCert zaprezentowała dwie nowości: E-mail Safety Kit, pozwalający sprawdzać ważność cyfrowych certyfikatów, jeszcze przed ich użyciem oraz Web Safety Kit, zabezpieczający przed wykonywaniem programów stworzonych przez firmy, którym cofnięto odpowiednie certyfikaty.

- NetAccess przedstawił program Authorizer, pozwalający administratorom kontrolować wykorzystanie danych oraz dostęp przez sieci rozległe i Internet. Będzie dostępny w lutym, a jego cena na pierwszy serwer wyniesie 35 tys USD, a za każdy następny trzeba będzie zapłacić 7,5 tys USD.

- RSA przedstawił Keon - nowy zestaw produktów do zarządzania kluczami publicznymi. Nie ujawniono ceny poszczególnych produktów.

- IBM w ramach Integrated Security Solutions przedstawił pakiet programów zawierający niezbędne elementy pozwalające na przeprowadzanie bezpiecznych transakcji elektronicznych. W skład pakietu wchodzi Secure Way First Secure (integracja systemów internetowych ze starymi aplikacjami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie), Tivoli Availability (zapewnienie ciągłości usług i monitoring systemu) i Tivoli Administration (centralna kontrola użytkowników i serwerów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200