Intel i OLPC łączą siły

Producent procesorów oraz fundacja One Laptop Per Child będą razem pracować nad projektem taniego komputera dla państw rozwijających się. Informacja ta jest o tyle zaskakująca, że strony - za sprawą rozwijanych przez siebie modeli tanich laptopów (XO i Classmate PC) - postrzegane były jako konkurenci, a sytuacji wcale nie łagodziły słowne zaczepki padające z obu stron.

Jeszcze niedawno Nicholas Negroponte, założyciel OLPC, mówił, że Intel "powinien się wstydzić" za to, iż próbuje zniweczyć wysiłki podejmowane przez fundację. Oskarżył giganta o to, że komputer Classmate PC sprzedaje poniżej kosztów produkcji, próbując w ten sposób wyrugować OLPC z rynku. Z kolei Craig Barret, przedstawiciel wysokiego kierownictwa Intela, przekonywał swego czasu, że żaden mieszkaniec kraju rozwijającego się nie będzie zainteresowany laptopem za 100 dolarów od OLPC.

Najwyraźniej jednak, co było - minęło. Na ubiegłotygodniowym spotkaniu w siedzibie Intela ustalono szczegóły współpracy - rozmowy toczyły się bowiem już od kilku tygodni, jednak utrzymywano je w tajemnicy. "Intel dołącza do inicjatywy OLPC jako światowy lider technologiczny, pomagając dotrzeć do dzieci na całym świecie. Współpraca z Intelem oznacza, że do dzieci dotrze największa możliwa liczba laptopów", powiedział Negroponte.

Intel dołącza tym samym do 11 innych firm z sektora IT, współpracujących w ramach projektu OLPC - jedną z nich jest AMD, koncern dostarczający procesorów dla komputera XO. W ramach kooperacji Intel będzie dostarczał fundacji niezbędnych ekspertyz technicznych, brak jednak informacji, jakie wymierne wsparcie finansowe koncern przeznaczy na rozwój taniego laptopa. Na chwilę obecną nie ma planów wymiany kluczowych podzespołów laptopa, ostateczną decyzję podejmie fundacja One Laptop Per Child.

Classmate PC będzie nadal oferowany przez Intela, nie będzie jednak już postrzegany jako alternatywa dla OLPC XO. Paul Otellini, prezes Intela oraz N. Negroponte uznali bowiem, iż urządzenia te przeznaczone są dla nieco innego odbiorcy - produkt Intela lepiej spełni swoje zadanie na terenach miejskich, gdzie łatwiej o stałe źródło energii elektrycznej (Classmate PC nie posiada własnego generatora), natomiast XO - na terenach wiejskich i oddalonych "od cywilizacji".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200