Intel i GE zadbają o zdrowie seniorów

Koncerny Intel i GE zamierzają połączyć swoje działy rozwijające medyczne produkty IT i sformować z nich nową firmę, która zajmie się rozwijaniem technologii z zakresu opieki nad osobami starszymi. Oficjalnie zapowiedzi to wczoraj przedstawiciele obu gigantów.

"Przed instytucjami służby zdrowia pojawiają się ostatnio coraz to nowe wyzwania, związane przede wszystkim z tym, że czas ludzkiego życia wydłuża się, co z kolei powoduje zwiększanie się kosztów opieki nad osobami starszymi. Dodatkowym problemem są najróżniejsze schorzenia chroniczne" - mówił Omar Ishrak, wiceprezes koncernu GE i szef firmy GE Healthcare Systems.

Nowe przedsięwzięcie Intela i GE zajmie się w pierwszej kolejności "wyzwaniami z zakresu chorób chronicznych oraz problemami zdrowotnymi związanymi z podeszłym wiekiem".

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Obie firmy już teraz aktywnie działają na rynku opieki medycznej - GE oferuje usługi konsultingowe i sprzedaje urządzenia medyczne (głównie z zakresu kardiologii oraz onkologii). Intel już w 2005 r. stworzył oddział Digital Health Group, który specjalizuje się w produktach wykorzystywanych w laboratoriach analitycznych, a także osobistych urządzeniach medycznych.

Nowa, wspólna firma - która nie ma jeszcze nazwy - będzie połączeniem wchodzącego w skład GE Healthcare oddziału Home Health oraz intelowskiej Digital Health Group. Dodajmy, że od ponad roku było wiadomo, że coś takiego w końcu powstanie - obie firmy już w kwietniu 2009 zapowiedziały, że zamierzają wspólnie działać w sektorze medycznym i opieki nad starszymi osobami (chodzi m.in. o stworzenie urządzeń i usług, które umożliwią seniorom samodzielne funkcjonowanie).

Intel i GE będą kontrolowały po 50% nowej firmy, która formalnie ma wystartować pod koniec bieżącego roku (warunków finansowych współpracy nie podano). Wiadomo już, że jej siedziba będzie się znajdowała w kalifornijskim Sacramento, zaś szefem przedsiębiorstwa zostanie Louis Burns (obecnie wiceprezes Intela i szef Intel Digital Health Group).

"Nasza współpraca już wydała pierwsze owoce - na rynku są już dostępne nasze wspólne produkty, służące m.in. do monitorowania stanu osób chorych w domach. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem na ich rozwijanie i promowanie będzie stworzenie dedykowanej firmy" - tłumaczy Burns.

Omar Ishrak dodał, że głównym celem nowej firmy będzie zaoferowanie klientom produktów, które usprawnią funkcjonowanie osób starszych i chronicznie chorych w domu, ułatwią im samodzielne leczenie oraz usprawnią komunikację z służbami medycznymi w sytuacjach alarmowych. "Przeniesienie opieki medycznej do domów pacjentów jest czynnikiem niezbędnym do obniżenia kosztów funkcjonowania służby zdrowia na całym świecie" - tłumaczył Israk.

"Nasze produkty pozwolą seniorom spędzać czas we własnym domu bez rezygnowania z opieki medycznej. Ci ludzie będą mogli żyć godnie" - sekundował mu Burns.

Przedstawiciele obu korporacji zgodnie podkreślali, że wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych do służby zdrowia nie rozwiąże wszystkich jej problemów - do tego niezbędne będzie wdrożenie zupełnie nowego modelu świadczenia usług medycznych. A ten proces przebiega dość opornie, bo branża jest bardzo konserwatywna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200