Intel i Cisco usprawniają sieci Wi-Fi

Intel i Cisco ogłosiły na Intel Developer Forum, że podejmują wspólne prace nad bezprzewodowymi sieciami LAN. Obie firmy chcą wprowadzić do nich technologie, dzięki którym będą mogły obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, takie jak VoIP.

W pierwszej połowie 2006 r. obie firmy udostępnią pierwsze rozwiązanie będące owocem współpracy, noszące nazwę Business Class Wireless Suite. Będzie to rozwiązanie, które usprawni działanie sieci WLAN, zarówno domowych jak i większych, eksploatowanych przez firmy. Obie firmy nie podały szczegółów rozwiązania, ale podały dwie nowe technologie nad którymi pracują.

I tak chipsety Centrino, oparte na nowej architekturze Napa, będą w stanie rezerwować na punktach dostępu potrzebną im przepustowość, gwarantując tym samym aplikacjom odpowiedni poziom usług (QoS). W standardowych sieciach Wi-Fi nie ma takiej możliwości i wywołania VoIP muszą współużytkować pasmo z innymi aplikacjami transmitującymi dane, co odbija się na jakości głosu.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów

Druga technologia pozwoli administratorom wykorzystywać w elastyczny sposób przepustowości oferowane przez punkty dostępu. Jeśli punkt dostępu usytuowany najbliżej użytkownika będzie przeciążony, użytkownik będzie mógł być automatycznie przełączany na inny dostępny w otoczeniu (niekoniecznie emitujący najsilniejszy sygnał radiowy) punkt dostępu.

Obie technologie zostaną następnie wprowadzone do programu Cisco Compatible Extensions, dzięki któremu produkty Wi-Fi oferowane przez innych dostawców będą mogły współpracować z bezprzewodowymi sieciami Cisco.

Intel i Cisco zapowiadają też, w ciągu najbliższego roku przedłożą swoje technologie organizacji ustalającej standardy dla sieci WLAN, mając nadzieję, że zostaną one następnie ratyfikowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200