Intel i ARM pokażą przyszłość pecetów

Koncerny Intel i ARM - dwaj konkurenci, reprezentujący nieco odmienne wizje rozwoju świata komputerów - pokażą w tym tygodniu nowości, które ich zdaniem zmienią przyszłość IT. Intel zrobi to na spotkaniu Intel Developer Forum, zaś ARM - na microsoftowej konferencji BUILD.

Na IDF udostępnione mają zostać kolejne informacje na temat ultrabooków - czyli rozwijanego przez Intela projektu lekkich i cienkich komputerów, które mogłyby skutecznie konkurować na przykład z tabletami. Przy okazji Intel zaprezentuje również istotne ze swojego punktu widzenia nowości dotyczące systemu Windows 8.

W tym samym czasie NVIDIA i Texas Instruments gościć będą na konferencji Microsoft BUILD, na której ma zostać oficjalnie ogłoszone, że Windows 8 będzie działał na urządzeniach z procesorami ARM. Obie firmy już wcześniej deklarowały, że będą zachęcały do używania tych CPU w komputerach przenośnych. Atutem układów ARM jest m.in. niewielkie zużycie energii.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

Intel też nie zasypia gruszek w popiele - koncern zamierza intensywnie promować ultrabooki, ponieważ wierzy, że dzięki temu zdoła pobudzić zainteresowanie komputerami PC (nieco przygaszone rosnącą popularnością urządzeń mobilnych).

"Wprowadzenie ARM do komputerów PC będzie równie skomplikowane jak zastosowanie architektury x86 w urządzeniach przenośnych. Owszem, technicznie jest to możliwe - ale spopularyzowanie takiej konfiguracji będzie trudne i czasochłonne" - komentuje Jim McGregor, główny strateg ds. technologii w firmie In-Stat.

Dla firm tradycyjnie wspierających architekturę x86, pojawienie się na rynku komputerów z układami ARM może być kłopotliwe, ale z pewnością nie będzie to problem krytyczny. "Konkurencja może być ostra w segmencie tanich, niespecjalnie wydajnych komputerów przenośnych. W maszynach z wyższej półki królować będą układy x86, bo są zdecydowanie bardziej wydajne" - wyjaśnia Roger Kay, prezes Endpoint Technologies Associates.

"Układy ARM na razie nie obsługują architektury 64-bitowej i prawdopodobnie będą miały problemy z obsługą niektórych peryferiów i akcesoriów, np. drukarek czy cyfrowych aparatów fotograficznych. Istnieje już gigantyczna baza sterowników Windows x86 - wątpliwe jest, by komuś się chciało od nowa pisać ich wersje dla ARM" - dodaje Nathan Brookwood, analityk z firmy Insight 64. Jego zdaniem, układy ARM sprawdzą się w tabletach z Windows 8 - ale w tradycyjnych komputerach ich popularność będzie znikoma.

"Jeśli przepowiednie Intela się spełnią, ultrabooki mogą okazać się urządzeniem, które z powodzeniem uplasuje się pomiędzy klasycznymi notebookami a tabletami. "Pecety" ewoluują od lat - ultrabooki mogą być kolejnym etapem tego procesu" - mówi Dean McCarron, główny analityk firmy Mercury Research.

Wiadomo już, że Intel chce uczynić z ultrabooków temat przewodni najbliższej edycji IDF - firma zamierza zaprezentować tam trzystopniowy plan wprowadzania na rynek tych urządzeń. Wiadomo już, że będą one wyposażone w procesory Intel Core, będą miały najwyżej 20 mm grubości i montowane będą w nich dyski SSD. Z czasem pojawić się mają dotykowe ekrany, możliwość łatwego przekształcania komputera w tablet (poprzez zsunięcie ekranu na klawiaturę), bateria wystarczająca nas 12 godzin pracy i szybki start systemu. Do tej pory Intel zainwestował w ten projekt ponad 300 mln USD.

Warto dodać, że Intel pracuje też nad specjalnymi wersjami swoich procesorów x86, które mają być dostosowane do potrzeb tabletów (chodzi tu m.in. o układ Medfield, pierwotnie projektowany z myślą o zastosowaniu w smartfonach).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200