Intel dotrzymuje kroku AMD

Zgodnie z przewidywaniami analityków, gigant procesorowy nie chcąc pozostać w tyle za swoim bezpośrednim rywalem, wprowadził na rynek jednostkę taktowaną zegarem o częstotliwości 1 GHz.

Od wczoraj na rynku dostępne są procesory Intela z rodziny Pentium III, taktowane zegarem o częstotliwości 1 GHz. Producent twierdzi, że są one o 15% wydajniejsze od najszybszych dostępnych obecnie na rynku procesorów. Nowe Pentium trafiło na rynek zaledwie w dwa dni po premierze procesora AMD Athlon 1 GHz.

Nowy procesor początkowo jest dostępny w ograniczonej liczbie, producent zapowiada, że większe jego ilości będą dostępne dopiero w III kwartale br. Jednostka produkowana jest w technologii 0,18 mikrometra.

"Jeżeli ktoś teraz kupi procesor taktowany zegarem 1 GHz, to znaczy że naprawdę potrzebuje dużej wydajności lub po prostu chce się chwalić" - oceniają analitycy. Niektórzy przewidują również, że popyt na tego typu jednostki raczej nie wzrośnie szybko w ciągu najbliższych kilku lat. Procesory te będą z pewnością wykorzystywane w pewnych dziedzinach, takich jak wizualizacja czy tworzenie zaawansowanych aplikacji, jednak będą to zastosowania stanowiące bardzo wąski segment rynku.

Intel pracuje również nad linią procesorów Wilamette, taktowanych zegarem o częstotliwości 1,5 GHz. Będzie to prawdopodobnie ostatnia linia procesorów z rodziny układów 32-bitowych.

Cena nowego Pentium z zegarem 1 GHz przy zakupie 1 tys. sztuk wynosi 990 USD.

***

Intel wprowadzi do sprzedaży Pentium III 1 GHz

AMD wprowadza do sprzedaży procesor z zegarem 1 GHz

Intel zaprezentował prototyp procesora z zegarem 1,5 GHz

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200