Intel dostarczył rekordową liczbę chipów do laptopów

Pandemia sprawiła, że ciągle rośnie popyt na komputery. Większe zapotrzebowanie przekłada się zaś na duże dostawy procesorów. Intel wypracował dzięki temu wysokie zyski w paru segmentach. Firma dostarcza m.in. bardzo dużo tanich procesorów do laptopów na sektor edukacyjny, takich jak chromebooki.

Intel zwiększa zyski dzięki pandemii / Fot. Unsplash.com

Intel zwiększa zyski dzięki pandemii / Fot. Unsplash.com

W pierwszym kwartale br. Intel dostarczył najwięcej jak do tej pory procesorów do laptopów. To znak rosnącego popytu na komputery PC. Producent nie chciał podać dokładnej liczby wysyłek procesorów do laptopów, ale zdradził, że wynik ten wzrósł o 54% rok do roku. Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, dodał, że "szczególnie ekosystem komputerów osobistych przeżywa odrodzenie". Miał tu na myśli ogromne zapotrzebowanie na komputery, przewyższające oczekiwania i prognozy wielu firm.

Pobierz: OCCT

Gelsinger spodziewa się, że popyt na komputery będzie wysoki w całym 2021 r. Wzrósł on do niespotykanego poziomu przez pandemię Covid-19, która zmusiła miliony ludzi do pracy i nauki z domu. Zdaniem CEO Intela zapotrzebowanie na komputery utrzyma się na wysokim poziomie nawet obecnie, pomimo wprowadzenia szczepionek. "Rok 2021 zapowiada się jako największy w historii dla komputerów PC" - powiedział Gelsinger w oficjalnym komunikacie. "Obserwujemy silny wzrost w sektorze edukacji, gdzie w skali globalnej liczba komputerów osobistych na sto uczniów i nauczycieli wciąż pozostaje jednocyfrowa" - dodał.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Z archiwum CW: Maszyna Turinga

Co istotne, największe zyski Intel odnotowuje w segmencie tanich laptopów, np. chromebooków. Firma stawia przede wszystkim właśnie na segment edukacji i niedrogich komputerów konsumenckich. To przekłada się na duże dostawy, jednak same komputery są relatywnie tanie, dlatego finalnie zyski Intela nie będą gigantyczne - średnia cena laptopów z procesorami Intela spadła w pierwszym kwartale o 23%.

Dodatkowo ogólne przychody Intela za pierwszy kwartał spadły o 1% w porównaniu z zeszłym rokiem. Choć firma świetnie radzi sobie na rynku komputerów PC, odnotowała mniejsze o 20% przychody z sektora data center.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200