Intel dodaje do serwerowych układów Xeon graficzny procesor Iris Pro

Intel poinformował, że wprowadza do serwerowych układów CPU linii Xeon E3-v1200v3 swoje najnowsze procesory graficzne klasy „high end”, które wspomagają obecnie pracę desktopowych układów Haswell (Core). Są to graficzne procesory Iris Pro. Firma zapowiada, że pierwsze serwerowe układy zintegrowane z układami Iris Pro pojawią w jej ofercie jeszcze w tym roku.

Intel zaprezentował kilka dni temu ( w Los Angeles na konferencji Citrix Synergy) pierwszy, prototypowy jeszcze produkt tej linii – układ Xeon E3-v1200v3 (używany do budowania serwerów klasy podstawowej oraz średniej), na którym znajduje się procesor graficzny Iris Pro. Procesory te są obecnie integrowane z układami Core klasy „high end”, które są instalowane w komputerach PC zdolnych obsługiwać nawet najbardziej wymagające gry komputerowe i wyświetlać obrazy 3D z rozdzielczością HD.

Intel informuje, że serwery wyposażone w procesory Xeon E3-v1200v3 będą np. w stanie konwertować szybko obrazy o wysokiej rozdzielczości na obrazy o mniejszej rozdzielczości, i następnie wysyłać je przez Internet do pecetów czy urządzeń mobilnych.

Zobacz również:

Serwery takie będą też w stanie obsługiwać zdalnie takie aplikacje, jak CAD, rendering 3D, czy aplikacje edytujące zasoby wideo, wykorzystujące technologie OpenGL i DirectX.

Rynek oferuje szereg serwerów zawierających układy CPU, którym towarzyszą graficzne procesory. Firma Nvidia opracowała nawet i opublikowała referencyjną architekturę wspierające takie rozwiązanie, wykorzystującą serwerowe procesory x86 i produkowane przez nią graficzne procesory (dodatkowe karty). Ocenia się, że takie dodatkowe karty pracują szybciej niż zintegrowana grafika, ale serwer jest wtedy droższy. Serwery takie mają w swoich ofertach tacy uznani dostawcy tego rodzaju systemów obliczeniowych, jak Dell, Hewlett-Packard i IBM.

Intel stosuje w układach Xeon E3-v1200v3 zintegrowany, graficzny podsystem, który ma do dyspozycji 40 jednostek obliczeniowych oraz 128 MB pamięci DRAM. Dostęp do systemowej pamięci serwera mają oba układy: CPU i GPU.


TOP 200