Intel - co nas czeka w przyszłości

Intel zaprezentował na zorganizowanej w Warszawie w dniu 13 października konferencji swoje plany dotyczące przyszłych platform serwerowych.

Firma przygotowuje nowe wersje procesorów Xeon MP oraz Itanium 2, które znajdą zastosowanie w wydajnych serwerach. Intel obiecuje, że pierwsze układy Xeon MP wykonane w technologii 90nm (nazwy kodowe Cranford i Potomac) pojawią się w jego ofercie w pierwszej połowie 2005 roku.

Intel - co nas czeka w przyszłości
Procesory te będą oparte na takich technologiach, jak: EM64T, Demand Based Switching oraz Intel Enhanced SpeedStep. Procesory będą obsługiwane przez nowy, czteroprocesorowy chipset (nazwa kodowa Twin Castle), który wykorzystuje szybką magistralę danych PCI Express i pamięci DDR2.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Odwrót od globalizacji: procesory i układy półprzewodnikowe

Dla serwerów z najwyższej półki Intel przygotowuje swoje pierwsze wielordzeniowe układy należące do Xeon i Itanium 2.

Intel - co nas czeka w przyszłości
Intel nadał już tym układom nazwy kodowe Tulsa i Montecito. Testy porównawcze 4S TPC-C wykazują, że układ Montecido pracuje o 65% wydajniej niż procesor Itanium 2 (patrz rysunek obok). Po Montecito (układ, który będzie można podzielić na cztery wirtualne procesory) na rynek wejdzie kolejny dwurdzeniowy układ należący do rodziny Itanium 2 (produkowany z użyciem technologii 65 nm), wykonany w technologii 65nm. Ten układ nosi nazwę Montvale.

Wybiegając jeszcze dalej w przyszłość, producenci serwerów będą mogli instalować w swoich systemach kolejne wielordzeniowe układy noszące nazwy kodowe Whitefield (Xeon) i Tukwila (Itanium 2). Obydwa układy będą wykorzystywały tę samą architekturę platformy.

Kolejna nowość to Irwindale. Pod kryptonimem tym kryje się układ do instalowania w serwerach dwuprocesorowych, który zastąpi procesor Xeon 3,6 GHz. Irwindale będzie pracować wydajniej dzięki szybszemu zegarowi i większej pamięci podręcznej.

Serwerowe procesory intelowskie następnej generacji będą też wykorzystywać inne nowatorskie rozwiązania. Warto tu tylko wymienić rozwiązanie noszące nazwę Silvervale. Jest to serwerowy system do wirtualizowania zasobów, zapewniający większe bezpieczeństwo i niezawodność systemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200