Intel chce projektować komputery przyszłości

W ramach koncernu Intel powstało nowe laboratorium badawcze - Interaction and Experience Research (IXR). Jego podstawowym zadaniem będzie badanie i rozwijanie nowych metod sterowania komputerami - szefowie Intela chcą wiedzieć, w jaki sposób w przyszłości będziemy korzystali z naszych "pecetów".

Nowa jednostka badawcza została oficjalnie zaprezentowana na corocznej imprezie Intel Research Day - Justin Rattner, szef działu badawczego Intela, tłumaczył, że Interaction and Experience Research Lab skupi się na nowych rodzajach interakcji z komputerem oraz innowacyjnych platformach.

"Lepsza technologia już nie wystarczy. Użytkownicy cenią dziś przede wszystkim osobiste wrażenia w obcowaniu z technologią. Kiedy patrzę w przyszłość, uważam to za największą zmianę jaka nas czeka. Niedawno zebraliśmy znakomity zespół badaczy, w którego skład wchodzą zarówno specjaliści od interfejsu użytkownika, jak i socjolodzy. Ich zadaniem jest tworzenie nowej generacji komunikacji użytkownik - technologia" - tłumaczył Rattner.

Szefem nowego laboratorium została Genevieve Bell. "Intel obecny jest w wielu sektorach życia naszych klientów - nie tylko w komputerach. Nasze układy są w większości otaczających nas urządzeń - telewizorach, dekoderach, samochodach, smartfonach i wielu, wielu innych produktach. Badania prowadzone w ramach Experience Research Lab zostaną oparte na naszym piętnastoletnim doświadczeniu - bo przecież od dawna przyglądamy się temu, jak użytkownicy wykorzystują do swoich celów informacje oraz nowe technologie. Nauki społeczne oraz badanie z zakresu interfejsów człowiek-komputer mają dalej rozwijać naszą wiedzę w tej dziedzinie. Chcemy zadawać nowe pytania - jaką technologią ludzie są zainteresowani? Jak wkomponowują ją w swoje życie? Co podoba im się w produktach, które już teraz są dostępne?" - wyjaśniła Bell.

Przedstawicielka Intela zapowiedziała też, że celem nowego działu jest stworzenie "technologii nowej generacji". Wiadomo już, że w projekt zaangażowani będą zarówno pracownicy koncernu z USA, jak i z poszczególnych oddziałów firmy z całego świata.

Manny Vara, konsultant Intela ds. strategicznych technologii dodał, że firma chce teraz przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób użytkownicy chcą korzystać z nowych rozwiązań technologicznych i jak ich poglądy i zwyczaje na tę kwestię ewoluują. Dzięki temu Intel zamierza przewidzieć, w jaki sposób będziemy używali komputerów w przyszłości.

"Myślę, że za jakieś 10 - 20 lat technologia zmieni się do tego stopnia, że nikt nie będzie już mówił, że "właśnie robi coś na komputerze". Korzystanie z nowych technologii będzie dla nas tak naturalnym procesem, że w ogóle nie będziemy go dostrzegać" - mówił przedstawiciel koncernu.

Vara dodał też, że spodziewa się silnego upowszechniania się w oprogramowaniu funkcji społecznościowych - jego zdaniem zjawisko znane dziś jako "serwisy społecznościowe" za kilka lat będzie standardowym elementem wszystkich popularnych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200