Intel chce Androida na tabletach z Clover Trail

Na tabletach wyposażonych w nowe procesory Atom (Clover Trail) będzie można zainstalować zarówno Windows 8, jak i Androida - poinformował Intel. To dość zaskakująca informacja, bo do tej pory Intel opisywał serię układów Clover Trail jako "procesory zoptymalizowane dla Windows 8".

Nowe układy od kilku miesięcy zapowiadane były jako procesory, na których zadebiutuje tabletowy Windows 8 - Intel informował, że producenci sprzętu szykują już ok. 20 tabletów z nowym systemem Microsoftu oraz CPU z rodziny Clover Trail (takie urządzenia wprowadzi do oferty m.in. HP, Lenovo oraz Acer). Androidowych tabletów z tym procesorami nikt nie zapowiadał - tym bardziej, że Intel nie informował, że będą one mogły być montowane również w urządzeniach z systemem Google'a.

Przystosowanie nowych układów do specyfiki Androida może otworzyć przed producentami sprzętu zupełnie nowe możliwości - najbardziej oczywistą jest rozszerzenie oferty o tablety z tym systemem, ale niewykluczone jest również, że zechcą oni zaoferować urządzenia wyposażone w dwa systemy operacyjne - Windows 8 oraz Androida.

Zobacz również:

Wiadomo, że podczas prac nad nowymi układami Intel ściśle współpracował z Microsoftem - aby zoptymalizować procesory dla Windows 8 (chodzi np. o obsługę funkcji odbierania powiadomień nawet gdy system jest uśpiony oraz rozbudowany system oszczędzania energii).

Pytania o to, czy układy Clover Trail będą współpracowały z Androidem pojawiały się już wcześniej - jednak do tej pory Intel zwykł odpowiadać, że nie pracuje z żadnym partnerem nad takim projektem. Wydawało się wręcz, że te procesory będą przeznaczone wyłącznie dla Windows 8 - ponieważ Intel równolegle szykował inny procesor, przeznaczony do urządzeń z Androidem (Medfield - w tym tygodniu mają zostać zaprezentowane pierwsze urządzenia z tym CPU).

Intel ma nadzieję, że Clover Trail oraz Windows 8 pomogą mu w zdobyciu silnej pozycji na rynku tabletów, który obecnie zdominowany jest przez układy z rodzimy ARM (koncern podejmował już wcześniej działania w tym kierunku - chodzi np. o przystosowanie Androida 4.1 do pracy na urządzeniach z procesorami Atom).


TOP 200