Intel: Xeon E5-2600 - nowa linia procesorów serwerowych

Intel zapowiedział nową rodzinę procesorów linii Xeon E5-2600, które znajdą zastosowanie przede wszystkim w serwerach, ale również w stacjach roboczych oraz systemach pamięci masowej. Procesory będą wyposażone maksymalnie w osiem rdzeni obliczeniowych, które obsłużą do 768 GB pamięci systemowej.

Intel podaje, że nowe procesory serwerowe zapewniają wydajność wyższą nawet o 80% w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji. Układy Xeon E5-2600 obsługują instrukcje Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX) oraz wbudowane firmowe technologie, takie jak Intel Turbo Boost 2.0, Intel Hyper-Threading oraz Intel Virtualization.

Procesory obsługują też narzędzia do monitorowania i kontrolowania poboru mocy, takie jak Intel Node Manager i Intel Data Center Manager. Jeśli chodzi o obsługę układów wejścia/wyjścia i sieć, procesory wspierają technologie Intel Integrated I/O oraz Intel Data Direct I/O (Intel DDIO). Ta ostatnia technologia (Intel DDIO) pozwala intelowskim kontrolerom i adapterom Ethernet kierować ruch I/O bezpośrednio do pamięci podręcznej procesora.

Zobacz również:

  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Ponadto procesory Intel Xeon E5-2600 zawierają wbudowany kontroler I/O z obsługą PCI Express 3.0. Intel twierdzi, że integracja ta zmniejsza opóźnienia nawet o 30% w porównaniu z poprzednimi generacjami, a magistrala PCI Express 3.0 może nawet potroić ruch danych między procesorem a resztą systemu.

Pamięć podręczna ostatniego poziomu (LLC) wynosi w przypadku procesorów Xeon E5-2600 maks. 20 MB. Procesory tej linii obsługują 4 kanały pamięci, a system dwugniazdowy zawierający takie procesory może współpracować z 24-ma modułami pamięci DIMM. Jedno gniazdo zawierające procesor E5-2600 może obsługiwać 16 wątków obliczeniowych (dla porównania, w przypadku procesorów linii Xeon 5600 jest to 12 wątków).

Procesory z rodziny Xeon E5-2600 będą oferowane w 17 różnych wersjach w cenie od 198 do 2050 USD (w partiach po 1000 sztuk). Ponadto dostępne będą również trzy jednogniazdowe procesory Intel Xeon E5-1600 do stacji roboczych w cenie od 284 do 1080 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200