Intel Penryn - następca Core 2 Duo\Quad w testach

Wreszcie jest - pierwszy procesor Intela wykonany w nowym procesie technologicznym 45 nm. Zwiastuje następców układów Core 2 Duo\Quad i choć pod względem architektury jest do nich zbliżony to zastosowano w nim sporo udoskonaleń. To co nam się w nim podoba to zwiększona pojemność współdzielonej pomiędzy 4 rdzenie pamięci podręcznej L2 - do 12 MB, umiarkowane zapotrzebowanie na energię, kompatybilność ze starszymi płytami głównymi z chipsetami P35 i całą serią NVIDII serii nForce 6xx oraz to co wielu z was po prostu mocno zaskoczy - praca z częstotliwością 4,33 GHz przy zastosowaniu przeciętnego zestawu chłodzenia powietrzem. Penryn oznacza dla AMD kolejne problemy, tym większe, że od stycznia 4-rdzeniowe Penryny mają kosztować mniej niż 1000 zł.

Zanim przejdziemy do zapoznania się z bohaterem dzisiejszej premiery chcemy wam przypomnieć co nowego niesie ze sobą Penryn. Pisaliśmy o nim od dawna. O układzie tym wiadomo było prawie wszystko, lecz dopiero podczas redakcyjnych testów mogliśmy wyłapać drobne smaczki, o których podczas prezentacji kilka miesięcy temu Intel milczał.

Co nowego?

Pierwszą zmianą, jaka została wprowadzona w procesorze w stosunku do produktów rodziny Core jest nowy proces technologiczny - 45 zamiast 65 nm. Dla producenta oznacza to oczywiście ogromne zmniejszenie kosztów produkcji. Z tego samego wafla krzemowego (aktualnie o średnicy 30 cm) da się wyciąć o wiele więcej rdzeni procesorów, a to przekłada się na niższy koszt jednostki. Dla przeciętnego użytkownika 45 nm to mniejsze zapotrzebowanie procesora na energię, a co za tym idzie nadzieja, że procesor ten będzie się dobrze podkręcał.

Zobacz również:

  • Nowa linia serwerów IBM Power
Intel Penryn - następca Core 2 Duo\Quad w testach

Fotografia poglądowa - wafel krzemowy z 4-rdzeniowymi Penrynami

Jest jedno ale. Procesor zadowoli się mniejszą dawką prądu w sytuacji gdy będzie taktowany z częstotliwością nie wyższą niż starszy model 65-nm. Jeśli zwiększymy częstotliwość to oczywiście pobór mocy się zwiększy. Pierwszy model Penryna jaki mamy okazję testować pracuje z częstotliwością 3,0 GHz. Jeśli porównamy go do wcześniejszego, topowego układu Intela Core2 Quad QX6850 (również 3,0 GHz) to zauważymy dość istotne zmniejszenie zapotrzebowania Penryna na energię. Więcej napiszemy o tym w dalszej części artykułu, teraz zaprezentujemy pozostałe zmiany jakie niesie ze sobą nowa generacja CPU.

Co to jest 45 nm?

-W jednym metrze znajduje się 1 miliard nanometrów (nm).

-Pierwszy tranzystor skonstruowany w laboratoriach Bella w 1947 roku można było wziąć do ręki, a teraz na powierzchni jednej czerwonej krwinki mogłyby zmieścić się setki nowych, 45-nanometrowych tranzystorów Intela.

-Gdyby domy kurczyły się w takim samym tempie, jak tranzystory, nie dałoby się zobaczyć domu bez mikroskopu. Aby zobaczyć 45-nanometrowy tranzystor, potrzeba bardzo zaawansowanego mikroskopu.

-Cena tranzystora w Penrynie jest mniej więcej jedną milionową średniej ceny tranzystora w 1968 roku. Gdyby ceny samochodów spadały w takim samym tempie, nowe auto kosztowałoby dziś mniej więcej centa.

-W średnicy ludzkiego włosa można zmieścić ponad 2000 tranzystorów 45-nanometrowych.

-Można zmieścić ponad 30 milionów tranzystorów 45-nanometrowych na główce od szpilki, której średnica wynosi około 1,5 milionów nm (1,5 mm).

-Ponad 2 miliony tranzystorów 45-nanometrowych zmieściłoby się w kropce (której powierzchnia wynosi ok. 1/10 milimetra kwadratowego) na końcu tego zdania.

-Tranzystor 45-nanometrowy może włączać się i wyłączać ok. 300 miliardów razy na sekundę. W czasie, który zajmuje włączenie i wyłączenie tranzystora, wiązka światła przebywa mniej niż ćwierć centymetra.

Penryn będzie występował zarówno w wersji 2-, jak i 4-rdzeniowej. W każdym z modeli zwiększeniu ulegnie pojemność pamięci podręcznej L2. W modelach 2-rdzeniowych klasy średniej pojemność cache L2 wzrośnie z 4 do 6 MB. W układach 4-rdzeniowych Core 2 Quad pojemność cache wzrasta z 8 do 12 MB. Wśród najtańszych Penrynów pojawią się także modele z mniejszą pamięcią podręczną - 3 MB. Struktura oferty będzie więc przypominała aktualną, gdzie mamy najtańsze modele Core 2 Duo z 2 MB pamięci podręcznej (E4300, E6300 i 6400) oraz 4 MB (E6600, 6700 i wyższe) oraz Core 2 Quad i Extreme z 8 MB.

Intel Penryn - następca Core 2 Duo\Quad w testach

Rdzeń Penryn znajdzie się w każdej grupie procesorów - do notebooków, desktopów i serwerów

Szyna systemowa procesora to nadal 333 MHz (efektywnie 1333 MHz).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200