Intel: POEM pozwoli oszczędzaniać energię w firmach?

Koncern Intel pracuje nad aplikacją, która ma zachęcać użytkowników komputerów do oszczędzania energii. Zadaniem system POEM (Personal Office Energy Monitor) będzie dostarczanie bieżących informacji o zużyciu energii i sugerowanie, w jaki sposób można je zredukować.

Co ważne, działanie aplikacji nie będzie ograniczało się do samego "peceta" - program ma też monitorować urządzenia peryferyjne (np. drukarki), a także współpracować z systemem klimatyzacji czy oświetlenia.

Wdrożona w całej firmie (bo to głównie z myślą o korporacjach powstaje POEM) aplikacja ma dostarczać administracji szczegółowych danych o zużyciu energii w poszczególnych pomieszczeniach, na konkretnych piętrach czy segmentach budynku. Dzięki temu możliwe ma być opracowanie i wdrożenie zasad, dzięki którym zużycie energii zostanie ograniczone.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • Fairphone może zaprojektować tańszy model eko smartfona

POEM składać się będzie z dwóch podstawowych komponentów - aplikacji instalowanej na komputerach PC pracowników (z Windows) oraz oprogramowania serwerowego, które będzie agregować i przetwarzać dane wysyłane przez poszczególnych klientów. Moduł serwerowy ma również współpracować z popularnymi systemami do inteligentnego zarządzania budynkiem (kontrującymi m.in. pracę wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania czy oświetlenia).

Takie połączenie i wymiana informacji powinny, zdaniem przedstawicieli Intela, zaowocować znacznym ograniczeniem zużycia energii. Z informacji przedstawionych przez firmę wynika, że choć POEM jest na razie we wczesnej wersji alfa, to do rynkowej premiery powinien być gotowy już w przyszłym roku. Wiadomo, że koncern nie zamierza sam go sprzedawać - POEM będzie oferowany przez jego partnerów (czyli m.in. producentów oprogramowania do zarządzania budynkami).

Program powstaje w ramach inicjatywy Positive Energy Buildings Consortium. Oprócz Intela należy do niej 9 firm z różnych segmentów rynku - Bouygues (koncern budowlany), Lexmark (producent drukarek), Philips (producent m.in. oświetlenia), Sodexo (zarządzanie budynkami), Steelcase (sprzęt i meble biurowe), Siemens and Schneider Electric (zarządzanie budynkami), a także koncern energetyczny Total. Statutowym celem konsorcjum jest tworzenie rozwiązań, pozwalających na ograniczenie zużycia energii w korporacjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200