Intel: Nowe procesory Atom będą miały wbudowaną obsługę WiFi?

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Intel przedstawi szczegółowe informacje na temat swoich planów standardowego wbudowywania w procesory mobilne modułów odpowiedzialnych za obsługę komunikacji bezprzewodowej.

Firma ma udostępnić więcej informacji na temat nowego, dwurdzeniowego układu z serii Atom (o nazwie roboczej Rosepoint). Procesor ten ma mieć zintegrowany komponent WiFi i zostanie oficjalnie zapowiedziany na rozpoczętej wczoraj konferencji International Solid-State Circuits Conference w San Francisco.

Nowy CPU jest wciąż w fazie projektowania i na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie trafi na rynek. Ale Justin Rattner, szef działu technologicznego Intela, tłumaczy, że zintegrowanie w jednym układzie procesora oraz modułu WiFi znacząco wydłuży pracę urządzeń mobilnych na baterii. Rattner dodał też, że takie procesory spopularyzują się prawdopodobnie dopiero w połowie dekady.

Zobacz również:

Intel już wcześniej zapowiedział, że w przyszłych procesorach z rodziny Atom zamierza integrować moduły odpowiedzialne za obsługę sieci WiFi, 3G oraz 4G. Firma ujawniła te plany po zeszłorocznym przejęciu działu sieci bezprzewodowych firmy Infineon Technologies (za ok. 1,4 mld USD).

Obecnie najpoważniejszym rywalem Intela w segmencie procesorów mobilnych jest ARM, którego układy dominują w urządzeniach przenośnych. Konkurencyjne dla CPU opartych na tej architekturze układy Intela trafią na rynek dopiero w tym roku - pojawią się one w smartfonach firmowych przez Motorolę i Lenovo, a także w tabletach z Windows 8 (Intel Clover Trail).

Dodajmy, że procesory ze zintegrowanym modułem komunikacji bezprzewodowej są już dostępne na rynku - koncern Qualcomm rozpoczął już pierwsze dostawy układów S4 (opartych na architekturze ARM i przeznaczonych m.in. do tabletów z Windows 8).

"Zintegrowanie modułu WiFi z procesorem pozwoli na usunięcie z obudowy niezależnego układu sieciowego - a to sprawi, że urządzenia będą nieco mniejsze, lżejsze, tańsze i, przede wszystkim, będą zużywały mniej energii. Efektem popularyzowania się takich układów powinny być redukcje cen urządzeń mobilnych" - prognozuje Dean McCarron, główny analityk z firmy Mercury Research.


TOP 200