Intel Labs pokazuje technologie przyszłości

Podczas jubileuszowej 10. edycji Research@Intel firma przedstawiła swoje projekty związane z ulepszeniem codziennego życia. Dyrektor ds. technologii w Intel Corporation zapowiedział też otwarcie nowego akademickiego centrum badawczego, które będzie się zajmowało społecznościowym przetwarzaniem danych.

Organizacja Intel Labs otworzyła swoje drzwi przed mediami i analitykami podczas jubileuszowej 10. edycji imprezy Research at Intel. Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w Intel Corporation, podczas swojej prezentacji "Facets of Future Life", omówił ponad 20 innowacyjnych projektów badawczych, które przyczynią się do kształtowania przyszłości technologii. Wśród nich znalazły się technologie sterowane gestami i kontrolujące zużycie energii, które wzbogacają domowe życie; czujniki, które pozwalają wyobrazić sobie świadome otoczenia, bezpieczne środowisko niewymagające od ludzi noszenia kluczy; aktualizacja wirtualnej przebieralni "Magiczne lustro" z trójwymiarowymi awatarami, które dokładnie odzwierciedlają kształt ciała i poruszają się w realistyczny sposób; oraz technologia, która umożliwia wyświetlanie i interakcję z treściami multimedialnymi na dowolnych powierzchniach, takich jak ściana pokoju albo kuchenny blat.

Intel Labs pokazuje technologie przyszłości

Zaprezentowano też technologie, które mają poprawić w przyszłości komfort jazdy samochodem. Jedna z demonstracji pokazuje prototypowy system reflektorów, który zapewnia kierowcom dobrą widoczność w deszczu. Wykorzystując oprogramowanie i architekturę Intela do obrazowania i obliczeń, technologia ta zapobiega oświetlaniu kropel deszczu. Pokazano też fundamentalne innowacje, które ukształtują przyszłe pojazdy oraz witryny internetowe i staną się portalami do przyszłych wrażeń technologicznych. Strefa ta prezentuje szeroką gamę technologii: prace ośrodka ISTC zajmującego się wizualnym przetwarzaniem danych, w tym podstawowe technologie, które pozwolą na tworzenie realistycznych, skalowalnych postaci w czasie rzeczywistym, które będą zachowywać się w naturalny sposób; wyświetlanie treści 3D w przeglądarkach za pomocą technologii "River Trail"; nowatorskie techniki ochrony prywatności danych użytkownika w chmurze przy użyciu rozpoznawania twarzy do uwierzytelniania użytkowników; oraz inteligentny serwer wideo, który może wysyłać strumień wideo do kilku urządzeń klienckich jednocześnie, dopasowując go do typu urządzenia.

Zobacz również:

  • Biały Dom wyda zasady dotyczące sztucznej inteligencji
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • HPE rozwija europejskie centrum R&D
Intel Labs pokazuje technologie przyszłości

Rattner zapowiedział również otwarcie siódmego ośrodka Intel Science Technology Center (ISTC), który skupia się na społecznościowym przetwarzaniu danych i jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem Intela i uniwersytetów stworzonym specjalnie w celu kształtowania wrażeń użytkowników. Ośrodek Intel ISTC-Social ma siedzibę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine i działa we współpracy z grupami badaczy z Cornell, Georgia Tech, Uniwersytetu Indiany i NYU. Ośrodek jest kolejną 15-milionową inwestycją, która kończy wstępny, 5-letni program ISTC o wartości 100 mln dol., zapowiedziany w styczniu 2011 r. Podobnie jak sześć pozostałych ośrodków ISTC, zajmujących się dużymi zbiorami danych, przetwarzaniem w chmurze, systemami wbudowanymi, przetwarzaniem wizualnym, bezpieczeństwem i upowszechnianiem technologii komputerowych, nowe centrum przetwarzania społecznościowego ma na celu zacieśnienie współpracy między Intelem a światem akademickim. Ośrodek ma stworzyć nowy paradygmat przetwarzania danych i prowadzić innowacyjne badania w ramach społeczności socjologów i technologów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200