Intel Core i9-12900KS debiutuje jako najszybszy na świecie procesor desktopowy

Flagowy układ Intela pracuje z częstotliwością 5,5 GHz.

Intel stawia na szybkie desktopy / Fot. Materiały producenta

Intel stawia na szybkie desktopy / Fot. Materiały producenta

Intel Core i9-12900KS to procesor adresowany do najbardziej wymagających entuzjastów i graczy. Jest to także przedstawiciel serii Alder Lake (12. generacja), oferujący 16 rdzeni, z których osiem jest "dostrojonych pod kątem wydajności, a osiem - pod kątem energooszczędności". Układ ma też 30 MB pamięci podręcznej i 24 wątki.

Sprawdź: JPG to PDF

Zobacz również:

  • Intel optymalizuje zużycie energii kart graficznych z rodziny Arc
  • Flagowe komputery Dell XPS już z procesorami 12 generacji
  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core

Co z kolei oznacza "KS" na końcu oznaczenia? Intel wykorzystuje ten skrót przy flagowych wersjach swoich chipów. Mamy tutaj więc procesor o najlepszych parametrach, który jest jeszcze szybszy niż model 12900K, mający tyle samo rdzeni i pamięci podręcznej. Różnica polega na szybkości zegara i zużyciu energii.

Podczas gdy Core i9-12900K może osiągnąć 5,2 GHz w trybie turbo, model KS zapewnia nawet 5,5 GHz na maksymalnie dwóch rdzeniach. Pobiera również 150 W energii, czyli więcej niż 125 W w przypadku układu 12900K.

Podobno użytkownicy modelu 12900K mogą sprawić, że będzie on działał z takimi samymi parametrami jak wersja KS, ale podkręcanie może unieważnić gwarancję.

Z innych ciekawostek warto zauważyć, że najnowsze procesory Intela w wersji desktop obsługują pamięci DDR5, a także PCIe 5.0. Laptopy z takimi chipami nie zapewnią obsługi PCIe 5.0, przynajmniej na razie.

Zobacz: Dolina Krzemowa

Cena procesora wynosi 739 dol., a sprzedaż ruszy od 5 kwietnia.

W ostatnich tygodniach do sprzedaży zaczynają też trafiać laptopy z układami Alder Lake, głównie marek Lenovo i Dell. Tak jak wspomnieliśmy, nie obsługują one PCIe 5.0. Mimo to są to bardzo wydajne jednostki i można zastanowić się nad przesiadką, jeśli obecny laptop ma co 3-4 lata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200