Intel Core 2 Extreme Quad QX6700 - superwydajność nie dla każdego

Dwa + dwa = ?

Podwojenie liczby rdzeni powoduje wzrost wydajności średnio o 70 procent. Najlepsza sytuacja występuje jedynie w aplikacjach multimedialnych, które wykonują dużo obliczeń na małej liczbie danych (Cinebench, Panorama Factory). POV-Ray (program do modelowania przestrzennego) pozwala skrócić czas obliczeń o blisko połowę, podobna sytuacja występuje w 3ds max w niektórych scenach. Niestety, im scena jest bardziej złożona, tym mniejszy wzrost wydajności. W innych zastosowaniach przyrost szybkości nie jest już tak spektakularny, np. wielowątkowe aplikacje do kompresji danych (WinRAR) wykazują około 30-procentowy wzrost szybkości kompresji. Co gorsza niektóre aplikacje pracują nawet nieco wolniej niż na Core 2 Duo E6700, który działa z taką samą częstotliwością (7Zip).

Konfiguracja platformy testowej: Intel Desktop Board D975XX, 2 x 1024 MB DDR2 800, GeForce 6600GT, Seagate Barracuda 7200.7 (Serial-ATA) 80 GB, system operacyjny Windows XP Pro X64 Edition.

Miarą wydajności nowego procesora w popularnych i aktualnie używanych aplikacjach biurowych jest wynik testu BAPCo SYSMark 2004 SE. Podwojenie liczby rdzeni powoduje wzrost wydajności o około 11 procent w porównaniu do procesora dwurdzeniowego. Nieco większy wzrost obserwujemy w aplikacjach "Content Creation", mniejszy w zastosowaniach biurowych. Można twierdzić, że SYSMark nie obciąża w pełni procesora, za to pokazuje wydajność w najczęściej spotykanej sytuacji. Core 2 Extreme Quad QX6700 sprawdza się natomiast w aplikacjach, które służą do generowania grafiki przestrzennej.

Intel Core 2 Extreme Quad QX6700 - superwydajność nie dla każdego

Dane techniczne i wyniki testów procesorów

Wśród gier wykorzystywanych przez nas do testów można zauważyć nieznaczne obniżenie szybkości działania procesora Core 2 Extreme Quad QX6700 w porównaniu do Core 2 Duo E6700. Jedynie Doom 3 pokazuje porównywalny wynik z procesorem dwurdzeniowym.

Nowy procesor Intela jest najwydajniejszym procesorem, który można kupić na gwiazdkę tego roku. Jednak nie każdy użytkownik komputera będzie w stanie skorzystać z zalet tego układu. Osoby zajmujące się tworzeniem animacji, grafiki, edycją filmów docenią z pewnością wydajność 4 rdzeni. Gracze, póki co mogą procesor Intela omijać szerokim łukiem. Dopiero gry, które pojawią się w przyszłym roku, będą prawdopodobnie w stanie wykorzystać możliwości drzemiące w układach czterordzeniowych.


TOP 200