Integracja z NetWare 3.12

LAN Server nie zapewnia bezpośredniej współpracy ze środowiskiem NetWare (brak mu obsługi protokołu IPX).

LAN Server nie zapewnia bezpośredniej współpracy ze środowiskiem NetWare (brak mu obsługi protokołu IPX).

Częściowo jest to wynikiem zastosowanej architektury. LAN Server pracuje jako aplikacja uruchamiana pod OS/2, dla którego można dokupić requester NetWare. Wynik jego stosowania jest jednak bardziej ograniczony niż można by się spodziewać. Tym niemniej, requester umożliwia dostęp do plików znajdujących się w komputerach pracujących w środowisku NetWare. Nie jest to jednak tak wydajne połączenie jak w przypadku NT Server.

NetWare 4.1

Ocena: doskonała

Novell zdając sobie sprawę, że NetWare 3.1x jest najpopularniejszym środowiskiem sieciowym, nie tylko umożliwił starszym wersjom połączenie z NetWare 4.1, ale także wzbogacił ją w nowe możliwości. Mamy tu na myśli DSSTANDARD - narzędzie czytające informacje o użytkownikach systemu NetWare 3.x, umożliwiające ingerencję w tę bazę danych oraz mogące korzystać z bazy danych NDS (wraz z zapisem w jej formacie).

Natomiast NetSynch umożliwia grupowanie do 12 systemów NetWare 3.1x i administrowanie klientami za pomocą serwera 4.1 (zmiana statusu użytkownika za pomocą NWADMIN zostaje automatycznie przeniesiona do innych systemów). NetSynch pozwala też na korzystanie z obsługi wydruków NetWare 4.1 przez klientów wersji 3.1x. Wszystkie te cechy znakomicie integrują nowy produkt Novella z wersjami starszymi.

Windows NT Server 3.5

Ocena: bardzo dobra

Wersja 3.1 systemu Microsofta była znana z kłopotów przy współpracy z produktami Novella. W wersji 3.5 wada ta została usunięta. IPX stał się domyślnym protokołem, zaś sam system ma wbudowany interfejs współpracujący z NetWare: NetWare Gateway. Umożliwia on, niezależnie od użytego protokołu, dostęp do plików i katalogów z komputera klienta poprzez serwer NT. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że korzystanie z jednego systemu za pośrednictwem drugiego wiąże się zawsze z jakimiś niedogodnościami.

Chociaż NT Server wymaga tylko pojedynczego konta na serwerze Novella (aby móc korzystać z jego usług), tym niemniej indywidualni użytkownicy, chcący skorzystać z tej drogi, muszą zostać zalegalizowani w systemie NetWare. Za kompromisy płaci się jednak spadkiem wydajności. Użytkownik uzyskujący dostęp do serwera NetWare za pomocą NT Servera będzie obsłużony wolniej niż gdyby korzystał z NetWare bezpośrednio.

Z wersją 3.5 Microsoft dostarcza także narzędzie służące do przenosin użytkownika ze środowiska NetWare 3.x do serwera NT. Migration Tool odczytuje z systemu Novella informacje o użytkowniku, tworzy jego konto na serwerze NT, a następnie dokonuje przeniesienia odpowiednich plików i katalogów z jednego systemu do drugiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200