Integracja na wyższym poziomie

XMI

Integracja na wyższym poziomie

Transformacja PSM do PIM

Gdy systemy nie mogą korzystać ze wspólnego repozytorium MOF, wymiana metainformacji może być realizowana za pomocą dokumentów w formacie XML. Specyfikacja XMI definiuje sposoby tworzenia XML Document Type Definition (DTD) dla wybranej metainformacji. Trwają też prace nad wykorzystaniem XML Schema Definition. Metainformacja pobrana z repozytorium MOF jest strukturalizowana do postaci dokumentu XML i może być przekazana np. przez Internet do innego systemu.

Wsparcie dla XMI oferuje już wiele narzędzi do modelowania, głównie w obszarze eksportu modeli UML. Tak eksportowany model może być z kolei wykorzystany przez zintegrowane środowiska programistyczne lub inne narzędzia do modelowania.

CWM

Zagadnienia związane z budową hurtowni danych są znakomitym przykładem potrzeby wymiany metainformacji. Jeden z podstawowych procesów, związany z dostarczeniem danych do hurtowni - Extraction, Transformation, Loading (ETL), mógłby być zautomatyzowany, gdyby źródła danych udostępniały metamodel przechowywanych danych. Na podstawie metamodelu może nastąpić automatyczne pobranie i transformacja danych do wymaganej postaci. Pojawienie się kolejnego źródła danych z udostępnionym metamodelem nie wymaga utworzenia nowych mechanizmów przyłączenia ich do hurtowni.

Z kolei korzystanie z hurtowni poprzez narzędzia analityczne czy raportujące wymaga ciągłej synchronizacji ze schematem hurtowni. Zmiana schematu musi być uwzględniona przez narzędzia współpracujące. Istnienie metamodelu pozwala proces uprościć, przyspieszyć i obniżyć jego koszt.

W zakresie tworzenia repozytoriów danych i sposobu ich udostępniania OMG opracowała specyfikację Common Warehouse Metamodel, zgodną z MOF, definiującą zasady opisywania metamodelu hurtowni w notacji UML. Do wymiany metainformacji jest stosowany XMI. CWM składa się z kilku metamodeli w poszczególnych obszarach zagadnień hurtowni danych:

  • źródła danych - sposoby gromadzenia i przechowywania danych: obiektowe, relacyjne, wielowymiarowe, XML-owe

  • analiza danych - transformacja danych, OLAP, wyszukiwanie danych, wizualizacja itd.

  • zarządzanie hurtownią - procesy i wyniki operacji na hurtowni

    MDA

    Integracja na wyższym poziomie

    Przykład przejścia modelu PIM do wybranych modeli PSM

    Opisane standardy składają się na nowe podejście do tworzenia architektury. Podstawowymi technikami są: notacja UML, metamodele zgodne z MOF oraz CWM w zakresie opisu danych.

    Model poziomu PIM dostarcza formalnej specyfikacji o strukturze i funkcjach systemu w oderwaniu od konkretnej technologii. Opisuje poszczególne komponenty systemu oraz interakcje między nimi. Przedstawiony w ten sposób opis logiki systemu, bez niepotrzebnych na tym poziomie szczegółów technicznych, jest łatwiejszy do weryfikacji pod kątem realizowanych funkcji biznesowych.

    Model poziomu PIM jest budowany przy użyciu UML z możliwością wykorzystania rozszerzeń składni zgodnych z MOF. Istnieje możliwość posługiwania się innymi języka- mi poziomu M2 architektury MOF. Za modele tego poziomu można uznać każdy model zapisany w UML, który nie ma "zabarwienia" technologicznego.

    W zależności od stopnia złożo- ności modelowanego problemu można sobie wyobrazić ogólne mode- le związków i interakcji pomiędzy systemami przedsiębiorstwa, modele samych systemów, modele komponentów czy wybranych struktur obiektowych. Istotnym wyznacznikiem poprawności modelu jest jego kompletność, tzn. wykonywalność modelu. W analizie i projektowaniu obiektowym model analityczny jest ogólnym modelem logicznym opisywanego systemu, którego szczegóły są odkrywane na poziomie modelu projektowego. PIM musi być modelem, który w pełni oddaje nie tylko strukturę systemu, ale też jego pełne zachowanie. Oznacza to, że potrzebne jest tu uszczegółowienie typowych modeli analitycznych i zapisanie operacji wykonywanych przez system. Po przygotowaniu modeli na poziomie PIM następuje proces ich uściślania pod kątem wybranej technologii implementacji. Nie powinno Ű Ű to jednak dotyczyć opisu funkcjonalnego systemu. A jeśli już takie uściślenie wystąpi, to musi wówczas nastąpić przeniesienie tej informacji do modelu PIM.


  • TOP 200