Integracja do kompletu

Za 387 mln USD w gotówce Sun Microsystems przejmie producenta rozwiązań integracyjnych SeeBeyond. Sun, podobnie jak opisywana obok firma EMC, stara się odmienić swój los, przekształcając się w producenta kompleksowych rozwiązań.

Za 387 mln USD w gotówce Sun Microsystems przejmie producenta rozwiązań integracyjnych SeeBeyond. Sun, podobnie jak opisywana obok firma EMC, stara się odmienić swój los, przekształcając się w producenta kompleksowych rozwiązań.

Sun Microsystems buduje swoją nową przyszłość i, jak się wydaje, robi to rozważnie. Opisywany przez nas ostatnio zakup StorageTek automatycznie wprowadził Sun Microsystems do pierwszej ligi dostawców rozwiązań do zarządzania cyklem życia danych. Za jednym zamachem firma zdobyła udział w rynku, tysiące dużych klientów, kanały sprzedaży i porozumienia OEM na całym świecie, a także rzeszę doświadczonych w dużych projektach inżynierów i konsultantów.

Zakup SeeBeyond jest transakcją o podobnym charakterze, acz jej skala jest ponad dziesięciokrotnie mniejsza. Wybór SeeBeyond nie był w żadnej mierze przypadkowy - ta kalifornijska firma udowodniła jakość swoich produktów, zdobywając wielu prominentnych klientów. Wśród nich są m.in. AIG, AXA, BNP Paribas, General Motors, Hertz, HP, Pfizer czy UBS.

Wiążąc się z SeeBeyond, Sun wzbogaca swoją ofertę o kilkanaście dojrzałych, opartych całkowicie na technologii Java, rozwiązań integracyjnych. Zasklepia tym samym najpoważniejszą lukę w ofercie Java Enterprise System, w skład którego wchodzą obecnie m.in. serwer aplikacyjny, serwer WWW, system zarządzania tożsamością, system pracy grupowej oraz narzędzia programistyczne.

Procesy i reguły

Bogactwo funkcjonalne rodziny rozwiązań należących do SeeBeyond Composite Application Network (ICAN) robi wrażenie - tym bardziej, że są to w większości produkty sprawdzone u dużych, korporacyjnych klientów. Jednym z ważniejszych produktów firmy SeeBeyond jest eGate Integrator 5 - środowisko integracyjne oparte na koncepcji SOA i technologiach Web Services. Rozwiązanie obejmuje wstępnie opracowane interfejsy aplikacyjne, system kolejkowania komunikatów i moduł transformacyjny do konwersji komunikatów między różnymi formatami.

Fundamenty pakietu eGate Integrator 5 wykorzystywane są przez eInsight Business Process Manager 5 - środowisko do modelowania, testowania i uruchamiania zgodnych z BPEL4WS reguł wyrażających procesy biznesowe. W tym środowisku zawarte są również narzędzia do monitorowania procesów oraz do zarządzania "procesem przygotowania procesów" do wdrożenia produkcyjnego.

Uzupełnieniem obu powyższych rozwiązań jest pakiet eVision Studio 5 - pakiet do graficznego modelowania złożonych aplikacji portalowych sięgających w tle do różnych systemów i źródeł danych, integrując je "w locie". eVision Studio umożliwia m.in. definiowanie nawigacji i interakcji, projektowanie interfejsów użytkownika oraz kojarzenie ich elementów składowych ze źródłami danych i interakcjami. Oczywiście, wszystko to dzieje się bez ingerowania w systemy źródłowe.

ePortal Composer 5 to z kolei narzędzie do udostępniania wybranych funkcji aplikacji portalowych w formie "miniportali" tematycznych, czy też zadaniowych. Zamiast udostępniać użytkownikom pełną funkcjonalność portalu czy nawet jednej rozbudowanej aplikacji, za pomocą ePortal Composer 5 można stworzyć oddzielną witrynę, obejmującą funkcje przydatne na określonym stanowisku lub potrzebne do wykonania określonego zadania.

Aplikacje i dane

Oprócz narzędzi do integracji na poziomie procesów biznesowych SeeBeyond oferuje rozwiązania do integracji na poziomie aplikacji. Sun wzbogaci się m.in. o eXchange Integrator 5 - kompleksową platformę wymiany danych między aplikacjami partnerów handlowych, z obsługą transakcji, bezpiecznego transportu, uwierzytelniania itd., a także eWay Intelligent Adapters - platformę do budowania i uruchamiania miniaplikacji pozwalających na łatwe odwoływanie się do funkcji zdalnych systemów.

Wśród oferowanych przez SeeBeyond rozwiązań integracyjnych są także systemy do integracji na poziomie danych. Podstawą oferty w tej dziedzinie jest eTL - motor do masowej ekstrakcji, transformacji i ładowania danych. Systemy klasy ETL to podstawa każdego większego rozwiązania integracyjnego, zwłaszcza takiego, które obsługuje przenoszenie większych ilości danych z systemów transakcyjnych do systemów analitycznych.

W tej grupie mieści się także - przydatne podczas każdego wdrożenia lub migracji aplikacji - rozwiązanie do czyszczenia danych. Jest również rozwiązanie do tworzenia korporacyjnych repozytoriów danych operacyjnych, np. na potrzeby jednolitych spisów klientów lub pacjentów.

Katalizator zmian

"Szukaliśmy firmy, która pozwoliłaby nam wejść na rynek warty co najmniej 5 mld USD. Na razie dzięki zakupowi SeeBeyond wchodzimy na rynek, który z biegiem czasu będzie wart 2 mld USD, z czego planujemy przejąć połowę" - powiedział Jonathan Schwartz, dyrektor operacyjny Sun Microsystems.

Prezes Scott McNeally zasugerował, że Sun szuka na rynku kolejnych firm zajmujących się integracją. "Nie jesteśmy już firmą skupiającą się jedynie na możliwościach procesorów. Nie zrezygnujemy z nich, ale nie będzie to nasz podstawowy oręż. To nie koniec zmian w strategii - nie wyłączajcie odbiorników" - mówił.

McNeally wyraził także publicznie nadzieję, że przejmowani wraz z SeeBeyond pracownicy odegrają ważną rolę w procesie zakopywania wieloletnich zaległości we współpracy z Microsoftem. "Teraz możemy śmiało myśleć o wzmożeniu prac nad pogłębianiem kompatybilności między platformami Java a Windows i .Net" - powiedział.

JES dla integracji

Narzędzia SeeBeyond zostaną włączone do Java Enterprise System w formie kolejnej specjalizowanej edycji noszącej nazwę Java System Integration Suite. Jeśli Sun zdecyduje się sprzedawać je zgodnie z przyjętą polityką licencyjną dla JES, na rynku - zwłaszcza w segmentach wyczulonych na cenę, np. w administracji - może powstać spore zamieszanie, a w każdym razie presja na obniżanie cen. Każde z wymienionych wyżej narzędzi jest dla większej organizacji atrakcyjne. W pakiecie z pozostałymi elementami JES mogą one stworzyć rzeczywistą przeciwwagę funkcjonalną dla oferowanych jak na razie za duże pieniądze systemów integracyjnych z wyższej półki.


TOP 200