Integracja dla biznesu
-
- 16.10.2013
Projekty integracji między aplikacjami wykonuje się w celu zrealizowania obsługi procesu biznesowego. Niedawno wykonywano działania integracyjne, by centralizować bazę kontrahentów, automatyzować wymianę danych między aplikacjami obsługującymi procesy w różnych działach.

Połączyć silosy
Cechą charakterystyczną IT wielu firm jest obecność pionowych stosów oprogramowania stanowiących wyspy, tzw. silosów. Oprogramowanie to służy do obsługi wybranych procesów biznesowych i bardzo rzadko integrowano je z pozostałą częścią oprogramowania IT.
„W przypadku silosów najczęściej spotykanym scenariuszem integracji jest udostępnienie danych, by zasoby z jednego silosu były widoczne w firmie. Przykładem takiego wdrożenia jest połączenie systemów e-commerce, w których klienci składają przez internet zamówienia, z systemami logistycznymi, które obsłużą to zamówienie. Pracownicy z działu logistyki chcieliby jak najszybciej wiedzieć o spływających zamówieniach na towary, a zazwyczaj oba systemy – logistyczny i zamówień – działają osobno” – mówi Przemysław Kulik, starszy menedżer działu zarządzania produktami w Software AG.
System zamknięty jak w banku
Sposób integracji zależy od zastosowania łączonych aplikacji. Nowsze oprogramowanie, korzystające ze standardowych baz oraz wyposażone w odpowiednie API, zazwyczaj integruje się łatwo. Niektóre z tych narzędzi są już przystosowane do połączenia z innym oprogramowaniem, niekiedy producent od razu proponuje skorzystanie z wymiany danych przez pliki, obiekty w bazie danych albo przez portal webowy. Inaczej wygląda integracja w przedsiębiorstwach z sektora finansowego, które zazwyczaj eksploatują aplikacje przez wiele lat.