Instalacja po polsku

Pakiet InstallShield zawiera wszystko, co jest potrzebne do tworzenia programów instalacyjnych. W najnowszej wersji pozwala przygotowywać instalacje w języku polskim.

Pakiet InstallShield zawiera wszystko, co jest potrzebne do tworzenia programów instalacyjnych. W najnowszej wersji pozwala przygotowywać instalacje w języku polskim.

Do większości języków programowania dodawane są narzędzia ułatwiające tworzenie programów instalacyjnych. Zazwyczaj są to okrojone wersje dużych pakietów lub proste programy pozwalające tylko na tworzenie standardowych instalacji. Zestaw narzędziowy InstallShield 5.5 Professional (IS) zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do tworzenia programu instalacyjnego dla 16- i 32-bitowego Windows.

Praca z IS

Na podstawie specjalnego środowiska można określić podstawowe składniki instalacji i ogólny wygląd programu instalacyjnego. Bardziej złożone czynności muszą być programowane ręcznie. Niestety, do IS dodawany jest stosunkowo niewygodny debugger skryptów. Dokładne sprawdzanie poprawności kodu jest trudne.

Język służący do tworzenia skryptów instalacyjnych przypomina Pascal, jednak jest wyposażony w tak dużą liczbę funkcji, że jego opanowanie nie trwa krótko. Na szczęście, w IS znajdują się narzędzia ułatwiające tworzenie skryptów. Programista dysponuje specjalnym kreatorem, który pozwala przygotować początkowy program instalacyjny. Podczas modyfikacji skryptów można wykorzystać function wizard, który pozwala znaleźć konkretną funkcję w grupie i podać jej parametry (przy wyborze funkcji automatycznie jest wyświetlany jej opis).

Dobrze opracowany plik pomocy, oprócz opisu funkcji, zawiera wiele przykładów i pozwala znaleźć funkcję wykonującą daną operację. W IS znajduje się zbiór szablonów, zawierający przykłady instalacji aplikacji wymagających DirectX, BDE czy też aplikacji napisanych w konkretnym języku programowania.

Opcje międzynarodowe

W interesujący sposób rozwiązano tworzenie wielojęzycznych instalacji. Teksty w standardowych oknach dialogowych są oddzielone od skryptu instalacyjnego. Podczas tworzenia dystrybucji można określić, z jakiego języka ma korzystać program instalacyjny.

InstallShield 5.5 Professional International West to jeden z pierwszych pakietów do tworzenia instalacji, wspierający język polski. Na automatycznie tworzenie elementów interfejsu trzeba jednak uważać. Przykładowo - w Polsce grupa programów, jakie mają być automatycznie uruchamiane po starcie Windows, nazywa się Autostart, a nie Startup, jak proponuje IS, mimo wybrania polskiego jako domyślnego języka instalacji.

Na tle wcześniejszych wersji

Nowy IS ma możliwość dynamicznego określania zestawu plików, które mają znaleźć się w instalacji. Dotychczas każdorazowe dodanie nowego pliku wymagało modyfikacji i dokładnego testowania. W IS 5.5 wystarczy umieścić nowy plik w konkretnym katalogu.

Ułatwiono proces tworzenia dyskietek i instalacyjnych CD-ROM. W poprzednich wersjach należało przejść między kolejnymi oknami dialogowymi, wybrać opcje itp. Było to irytujące, zwłaszcza gdy program instalacyjny przechodził fazę testów. W IS 5.5. można od razu utworzyć domyślną instalację i szybko przejść do kontrolowania skryptów.

IS 5.5 zintegrowano z pakietem do tworzenia aplikacji dystrybuowanych przez sieć (PackageForTheWeb), który jest częścią IS 5.5 Professional. Pusta instalacja dla Internetu (nie zawierająca żadnych plików poza plikami wchodzącymi w skład motoru IS) to ok. 600 KB!

Dodano kilka pożytecznych narzędzi, m.in. programy do podglądu plików CAB i LOG. Istnieje także program, który monitoruje instalację i automatycznie tworzy odpowiedni projekt dla InstallShield - analizuje zawartość komputera (rejestru, dysków itp.) przed i po wykonaniu instalacji, a zmiany zapisuje w specjalnym projekcie IS.

InstallShield to narzędzie, w którym można szybko utworzyć prosty program instalacyjny. Jednak, gdy zachodzi potrzeba bardziej wyrafinowanego programu instalacyjnego, jego tworzenie jest znacznie trudniejsze.

W rzeczywistości nie ma alternatywy dla InstallShield. Konkurencyjne pakiety mają uboższe funkcje lub są ściśle związane z konkretnym językiem programowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200