Innowacyjne narzędzia IT oparte na procesach to przyszłość polskich firm

Materiał promocyjny Głównym zadaniem nowoczesnych narzędzi IT wspomagających zarządzanie w biznesie jest dzisiaj skuteczne podnoszenie konkurencyjności firm na dynamicznie rozwijającym się rynku. W tej sytuacji coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się systemy ERP oparte na procesach. Z ich wykorzystaniem zarządzający mogą sprawnie zaadaptować aktualnie realizowane w firmie procesy do systemu informatycznego i wspierać ich przebieg. A to może szybko przełożyć się na wzrost wydajności pracy zarówno managerów, jak i pracowników niższych szczebli.

Najnowocześniejsze rozwiązania klasy ERP oparte są na procesach. Taki system jest wsparciem dla kadry zarządzającej i pracowników w realizacji ich zadań wynikających właśnie z ustalonego przebiegu procesów.

Jakie korzyści daje procesowy ERP?

Przede wszystkim udrożnia on przepływ informacji w firmie oraz usprawnia współpracę pomiędzy poszczególnymi działami. Firmy, które za pomocą odpowiednich narzędzi IT zarządzają swoimi procesami, szybciej i sprawniej mogą odpowiadać na wyzwania oraz zmiany na rynku. „Efektem takiego podejścia jest najczęściej większa efektywność biznesowa przedsiębiorstwa, co przekłada się na jego przewagę konkurencyjną” — podkreśla Renata Łukasik, dyrektor ds. oprogramowania w spółce Macrologic, polskiego dostawcy systemów ERP.

Żeby firmy mogły sukcesywnie podnosić swoją konkurencyjność, stosowane przez nie systemy informatyczne muszą być odpowiednio dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. „Wybierając system ERP wspierający zarządzanie procesami, warto sprawdzić, czy do oprogramowania można na bieżąco implementować zmiany zachodzące w organizacji i wynikające z rynku. Ważne jest także, aby proponowany interfejs był przejrzysty i przyjazny dla użytkowników” — radzi Renata Łukasik.

Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, prezes Macrologic SA:

Tworząc nowe produkty, zawsze uwzględniamy trzy kluczowe aspekty. Po pierwsze wiedzę, którą mamy od swoich klientów, bo to oni mówią nam, czego potrzebują w swoim biznesie i co ich ogranicza. Drugi aspekt, który jest dla nas ważny, to zmienność otoczenia gospodarczego, do którego nasz produkt musi być dostosowany. Trzeci element to badania rynku. Macrologic Merit to pierwszy procesowy system ERP, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów prowadzących swoją działalność gospodarczą w Polsce. Polski rynek unowocześnia się i rozwija w coraz szybszym tempie. Dlatego Macrologic Merit już w swoim DNA zawiera specyfikę naszego systemu gospodarczego i zgodność z przepisami polskiego prawa. To ważne, bo tylko w ciągu ostatniego roku przedsiębiorcy działający w Polsce musieli się zmierzyć z kilkudziesięcioma zmianami w przepisach prawnych.

Skarbnica wiedzy na temat efektywności firmy

Najnowocześniejsze rozwiązania ERP na rynku to dla przedsiębiorców prawdziwa skarbnica wiedzy o funkcjonowaniu firmy. Zarządzający, dzięki informacji o przebiegu procesów dostarczanej również na urządzenia mobilne, mogą efektywnie reagować na ewentualne problemy występujące podczas wykonywania pracy, a na podstawie otrzymanych z systemu wyników usprawnić przyszłe działania. Dodatkowo, wykorzystując możliwość indywidualnego pulpitu dla danego stanowiska pracy, menedżerowie mają możliwość szybkiego wprowadzania w obowiązki osób nowozatrudnionych. Pracownicy z kolei są w stanie efektywnie je realizować — otrzymują dostęp wyłącznie do tych informacji i funkcji, które odnoszą się do procesów, w których uczestniczą. Dzięki stale aktualizowanej liście zadań pracownik może na bieżąco planować pracę i reagować na zmieniającą się sytuację.

Pierwszy polski procesowy ERP

Choć zachodnie firmy już powszechnie wykorzystują systemy ERP oparte na procesach, w polskich przedsiębiorstwach rewolucja w tym względzie dopiero nadchodzi. Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez ICAN Research i „Harvard Business Review Polska” dla Macrologic SA, tylko 60 proc. firm w naszym kraju opisuje i informatyzuje procesy. Barierą okazują się być m.in. wysokie koszty takich systemów. Nic więc dziwnego, że korzystają z nich zazwyczaj największe korporacje.

Macrologic Merit — najnowszy produkt Macrologic SA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom średnich i dużych przedsiębiorstw. „Podczas tworzenia tego rozwiązania braliśmy pod uwagę koszty jego utrzymania. Ten system został tak skonstruowany, by osoba bez zaawansowanych umiejętności informatycznych — jedynie po krótkim przeszkoleniu — mogła modelować i zmieniać procesy” — przekonuje Jarosław Witwicki, członek zarządu, dyrektor sprzedaży w Macrologic SA.

To pierwszy polski system klasy ERP, dzięki któremu możliwe będzie zaimplementowanie procesów zachodzących w firmie bezpośrednio do oprogramowania. Uwzględnia on także specyfikę działania

w polskiej rzeczywistości gospodarczej, zwłaszcza w zakresie prawa.

Śniadania biznesowe Macrologic

W listopadzie i grudniu br. w dziewięciu największych polskich miastach odbędą się specjalne śniadania biznesowe organizowane przez polskiego dostawcę systemów klasy ERP. Podczas spotkań eksperci spółki będą mówić o zarządzaniu procesowym, tłumacząc zainteresowanym menagerom, jak z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspierających ten model zarządczy można usprawnić przepływ informacji oraz procesy decyzyjne związane m.in. z obiegiem faktur, zatrudnianiem nowych pracowników, realizacją zamówień i produkcją towaru.

Szczegółowe informacje dot. śniadań biznesowych organizowanych przez Macrologic SA znajdą państwo pod linkiem: http://www.konferencje.macrologic.pl/