Innowacyjne architektury i rozwiązania

Systemy zintegrowane

Jeden z istotnych kierunków rozwoju systemów przeznaczonych zarówno dla dużych centrów danych, jak i mniejszych firm jest idea różnego typu rozwiązań zintegrowanych, w skład których wchodzą serwery, urządzenia sieciowe, pamięci masowe oraz oprogramowanie. Inną, podobną ideą są systemy modułowe umożliwiające szybką budowę, rozbudowę lub modernizację centrów danych przy wykorzystaniu gotowego zestawu elementów.

Z punktu widzenia użytkowników zaletą systemów zintegrowanych jest możliwość uwolnienia ich od konieczności trudnego i kosztownego wdrażania systemu składającego się z elementów sprzętowych i programowych pochodzących od różnych producentów. W efekcie koszt wdrożenia centrum danych może być zmniejszony, a jego czas skrócony. Oprócz tego koncepcja połączenia elementów infrastruktury sprzętowej, serwerów, pamięci masowej i urządzeń sieciowych z oprogramowaniem narzędziowym i aplikacjami umożliwia optymalizację działania systemu i często zapewnia jedno źródło wsparcia technicznego dla całego systemu.

Systemy zintegrowane mają różną architekturę, funkcjonalność i zastosowania. Dostępne są zarówno w postaci zestawów umożliwiających budowę dużego, korporacyjnego centrum danych, jak i specjalizowanych urządzeń przeznaczonych dla małych lub średnich firm.

Rozwiązania takie mają też wady - przede wszystkim jest to uzależnienie systemu IT od jednego producenta oraz z reguły ograniczony zakres dostępnych konfiguracji, które są przygotowywane pod kątem ich potencjalnej popularności.

Zarządzanie infrastrukturą fizyczną

Niezależnie od rodzaju fizycznej architektury centrum danych, warto zwrócić uwagę na oprogramowanie DCIM (Data Center Infrastructure Management). DCIM umożliwia zaawansowane monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą fizyczną centrum danych, dotyczy to nie tylko systemu IT, ale również klimatyzacji, zasilania i oświetlenia pomieszczeń.

Zastosowanie takich narzędzi pozwala na optymalizację zasobów, zwiększanie efektywności oraz bezpieczeństwa i niezawodności funkcjonowania centrum danych. Z reguły, oprogramowanie DCIM udostępnia mechanizmy zdalnego wykrywanie zjawisk grożących awarią systemu i szybką ich eliminację, umożliwia inwentaryzację zasobów, a także sterowanie parametrami systemu. Dla administratorów systemu IT wdrożenie takiego rozwiązania ma dużo zalet.


TOP 200