Innowacje w kanale

Fujitsu Siemens będzie wyłącznym dystrybutorem zaawansowanych systemów dla serwerów kasetowych Egenera w regionie EMEA.

Fujitsu Siemens będzie wyłącznym dystrybutorem zaawansowanych systemów dla serwerów kasetowych Egenera w regionie EMEA.

Fujitsu Siemens Computers zawarła trzyletnie porozumienie z firmą Egenera, na podstawie którego zyskała wyłączność na dystrybucję jej serwerów kasetowych na obszarze Europy, Afryki i na Bliskim Wschodzie (EMEA). Będą one oferowane pod marką Primergy BladeFrame. Porozumienie przewiduje też nawiązanie współpracy obejmującej wspólne opracowywanie, testowanie i rozwój kolejnych generacji komputerów. Egenera jest względnie młodą firmą, która specjalizuje się w projektowaniu serwerów kasetowych. Firma jest dobrze znana na rynku amerykańskim, ale w Europie była dotąd obecna jedynie przez biura handlowe w Wlk. Brytanii i Niemczech oraz dystrybutora w Szwajcarii. Współpraca z Fujitsu Siemens otwiera Egenerze dostęp do kanałów sprzedaży tej firmy.

Punkty za technologię

Serwery Primergy BladeFrame

Serwery Primergy BladeFrame

Uzasadniając decyzję o współpracy z Egenera Joseph Reger, główny technolog Fujitsu Siemens wyjaśnia, że opracowanie konstrukcji podobnej klasy uniwersalnych serwerów kasetowych wyposażonych w zaawansowane systemy m.in. do wirtualizacji zasobów i wirtualne interfejsy I/O zajęłoby firmie 2-3 lata, a w wyniku tej umowy FSC może je wprowadzić do oferty natychmiast. FSC nie zamierza zrezygnować z oferowania serwerów kasetowych własnej konstrukcji.

FSC wprowadza do sprzedaży dwie obudowy kasetowe Primergy BladeFrame 400 (do 24 serwerów) oraz Primergy BladeFrame BF 200 (6). Dostępne są modele serwerów zawierające do 4 procesorów Intel Xeon lub AMD Opteron (również układy dwurdzeniowe). Komputery mogą pracować pod kontrolą Windows lub Linux, ale Egenera zapowiada, że już w br. zostaną przystosowane do współpracy z systemem Solaris. Serwery kasetowe Egenera są przeznaczone przede wszystkim do instalacji w korporacyjnych centrach danych wykorzystujących co najmniej 50 jednostek komputerowych. Jak mówi Bob Dutkowsky, prezes Egenera, cena systemu (serwerów i obudów do ich instalacji) istotnie zależy od liczby zamawianych komputerów i ich wyposażenia. Wartość przeciętnego, najczęściej kupowanego systemu wynosi ok. 400 tys. USD.

Odeprzeć konkurentów

Oczekiwana przez FSC i Egenera wartość sprzedaży Primergy BladeFrame ma wynieść ok. 240 mln euro w ciągu najbliższych trzech lat. Porozumienie ma wzmocnić pozycję obu tych firm na konkurencyjnym rynku serwerów kasetowych zdominowanym ostatnio przede wszystkim przez HP, IBM i Della. Serwery Primergy BladeFrame pojawią się na rynku europejskim jeszcze w tym roku. Początkowo będą wprowadzone do oferty w Belgii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii i Wlk. Brytanii. W pozostałych krajach, również w Polsce, mają być dostępne na początku 2006 r.


TOP 200