Inicjatywa Pangea pomoże walczyć z cyfrowym wykluczeniem

Cloudflare (globalny dostawca usług Content Deliver Network) poinformował dzisiaj o uruchomieniu nowego ogólnoświatowego projektu noszącego nazwę Pangea. Jego celem jest zwiększenie przepustowości łącz zapewniających użytkownikom dostęp do internetu w tych obszarach, w których nie można tego zrobić ze względu na przestarzałą infrastrukturę telekomunikacją, względnie zbyt wysokie koszty.

Internet

Do projektu mogą zgłaszać swój akces lokalne społeczności zainteresowane tym tematem, jak również organizacje non-profit. Jest jednak jeden warunek – muszą mieć własną przestrzeń adresową IPv4. Cloudfare zapewania, że jeśli będzie to tylko możliwe, udostępni im wtedy funkcjonujące w tym obszarze własne łącza, które będą mogły wykorzystać do budowania własnej sieci.

Raport opracowany przez Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że prawie połowa ludności świata w ogóle nie ma obecnie dostępu do internetu, a w krajach najsłabiej rozwiniętych gospodarczo z sieci może korzystać tylko 20% mieszkańców. Cloudflare podjął taką inicjatywę wychodząc z założenia, że dostęp do internetu należy w dzisiejszych czasach do jednego z podstawowych praw człowieka, gdyż pozbawione takiej możliwości osoby są skazane na cyfrowe wykluczenie.

Zobacz również:

Problem w tym, że w wielu miejscach na świecie infrastruktura telekomunikacyjna jest tak uboga, że osób takich ciągle przybywa. Projekt Pangea ma temu zapobiec, oferując takim osobom dostęp do internetu za darmo albo po bardzo niskich cenach.

W ramach projektu lokalne społeczności będą też mogły korzystać za darmo z wielu opracowanych przez Cloudflare narzędzi (takich jak Cloudflare Network Interconnect, Magic Transit czy Magic Firewall), które zapewniają sieci bezpieczeństwo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200