Infrastruktura telekomunikacyjna i Internet of Things, w centrum zainteresowania Lenovo Data Center Group


Po ogłoszeniu najwyższych przychodów kwartalnych w okresie ostatnich dwóch lat, Lenovo Data Center Group zapowiada dalszy rozwój oferty dla telekomunikacji oraz internetu rzeczy (IoT). Lenovo przedstawiło na Mobile World Congress dwa zintegrowane rozwiązania dla operatorów telekomunikacyjnych, które stanowią solidny fundament dla sieci zwirtualizowanych: architekturę referencyjną Lenovo dla NFV oraz Intel Select for Network Functions Virtualization (NFV). Lenovo we współpracy z China Mobile pokazało także pierwsze w branży scentralizowane skalowanie C-RAN, na potrzeby wdrożenia stacji bazowej 5G. Przedstawiono także nowych menedżerów, których zadaniem będzie dalsze zwiększanie dynamiki Lenovo w obszarze centrum danych.

Lenovo opracowało plan rozwojowy mający na celu stworzenie rewolucyjnych – ‘skoncentrowanych na klientach’ i definiowanych programowo rozwiązań, do obsługi infrastruktury telekomunikacyjnej oraz IoT. Osiągnięcie najwyższych przychodów kwartalnych w ciągu dwóch lat to doskonały moment, żeby przyspieszyć transformację organizacji. Dlatego Lenovo Data Center Group (DCG) jeszcze bardziej zamierza skoncentrować się na rozwoju zorientowanych na klienta innowacji, które będą stanowić alternatywę dla kosztownych rozwiązań tradycyjnych.

Lenovo osiągnęło znaczny postęp korygując swoje plany w obszarze centrum danych. Nadrzędnym celem tych działań było zaspokojenie potrzeb klientów hiperskalowych, użytkowników systemów HPC oraz klientów korporacyjnych poprzez akcelerację - przy pomocy najnowszych technologii - ich inicjatyw w zakresie cloud computinguoraz sztucznej inteligencji. W efekcie zaproponowano rozwiązania, które oferują zupełnie nowy poziom uproszczenia operacji. Następna faza transformacji będzie miała miejsce w obszarze infrastruktury telekomunikacyjnej oraz globalnych wymagań dotyczących IoT.

Lenovo przyspiesza realizację planów telekomunikacyjnych oraz IoT w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie globalnych klientów” - powiedział Kirk Skaugen, wiceprezes i dyrektor wykonawczy Lenovo Data Center Group. „Naszym celem jest zdobycie zaufania klientów. Chcemy stać się najbardziej zaufanym dostawcą rozwiązań dla centrum danych oraz infrastruktury komunikacyjnej na świecie. Nie jesteśmy obciążeni protekcjonizmem typowym dla dostawców posiadających w ofercie zamknięte, kosztowne rozwiązania tradycyjne. Jednocześnie cieszymy się również, że zatrudniamy coraz więcej najwyższej klasy specjalistów w branży, koncentrując się na wzmocnieniu naszej pozycji lidera pod względem zadowolenia klientów oraz niezawodności serwerów x86.

Powiększona organizacja Lenovo odpowiedzialna za rynek telekomunikacyjny skupi się na tworzeniu innowacyjnych platform we współpracy z partnerami. Celem jest dostarczanie rozwiązań tworzonych z myślą o kliencie, dzięki wykorzystaniu niezrównanej wiedzy eksperckiej Lenovo w obszarze niezawodnego sprzętu opartego na standardach. W miarę jak plany wdrażania sieci 5G będą się konkretyzować, Lenovo zbuduje i będzie współpracować z partnerami w zakresie rozwiązań sprzętowych i oprogramowania NFV opartego na The Open Compute Project oraz innych standardach.

Nowo utworzony dział IoT Lenovo ma pomagać klientom w migrowaniu tradycyjnych ‘końcówek’ do inteligentnych, podłączonych do sieci urządzeń - w ten sposób zamienią się one w analityczne silniki, które dodatkową pozwolą zwiększać wydajność i efektywność. Lenovo będzie się skupiać na projektach wbudowania sprzętu serwerowego w rozwiązania IoT. Ma to pozwolić na zwiększenie możliwości komunikacyjnych oraz zbudowanie zestawu platform działających na brzegu sieci, które mogą analizować ogromne ilości danych na potrzeby podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym. Jednocześnie Lenovo zamierza ściśle współpracować z integratorami systemów i innymi partnerami Lenovo w celu zaoferowania kompletnych rozwiązań wertykalnych.

Rozwiązania telekomunikacyjne oraz definiowane programowo IoT na Mobile World Congress

Podczas Mobile World Congress w Barcelonie Lenovo zaprezentowało zoptymalizowaną pod kątem wydajności ofertę, której fundament stanowią przełączniki i serwery Lenovo ThinkSystem SR650 / SR630, Red Hat OpenStack i karty sieciowe Mellanox ConnectX-4 pozwalające na przyspieszone przetwarzanie pakietów. Dodatkowo Lenovo poinformowało o dołączeniu do programu ‘IntelSelect Solution for NFV’. Firma zaoferuje rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem szyfrowania i kompresji obciążeń bazujących na NFV. Wykorzystuje ono technologię QAT (Intel QuickAssist Technology) oraz adapter Intel XXV710 działające na serwerach Lenovo SR650 / SR630.

Doświadczenie Lenovo oraz możliwość wykorzystania rozwiązań Intel® Select pozwalają na szybkie prototypowanie i wdrażanie usług komunikacyjnych nowej generacji. Dla klientów oznacza to otwarcie nowych okazji biznesowych oraz możliwość uzyskania wyższej wartości” - powiedziała Sandra Rivera, wiceprezes i dyrektor generalny grupy Platform Platform w Intel Corporation. „Nasza współpraca z Lenovo będzie sprzyjać popularyzacji rozwiązań Intel® Select dla NFVI. Przyspieszy jednocześnie możliwość wprowadzania produktów i usług na rynek, a jednocześnie zaoferuje zweryfikowaną konfigurację rozwiązania, która jest zoptymalizowana pod kątem wydajności.

Wykorzystując pozycję numer 1 w kategorii niezawodności serwerów x86*, Lenovo zademonstrowało pierwszą w branży stację bazową obsługującą 5G z oprogramowaniem oraz zwirtualizowaną implementacją scentralizowanych i rozproszonych jednostek (CU / DU). Stało się to możliwe dzięki - zainicjowanej przez klienta - współpracy z China Mobile.

Na swoim stoisku Lenovo prezentowało szereg demonstracyjnych rozwiązań ‘device to datacenter’. Z kolei na stoisku Intela, można było zobaczyć zbudowaną przez Lenovo 'samo-optymalizującą się sieć 5G’, która bazowała na serwerach Lenovo ThinkSystem SR650.

Nowi menedżerowie będą wspierać rozwój oferty dla centrum danych

Lenovo konsekwentnie poszerza swoje zasoby kadrowe. Od 1 marca br. stanowisko wiceprezesa Lenovo Data Center Group w regionie EMEA, odpowiedzialnego za globalnych klientów, w tym globalnych dostawców usług komunikacyjnych objął Robert Vrij . Był on wcześniej dyrektorem generalnym Alcatel Lucent Americas i Alcatel Lucent EMEA oraz dyrektorem generalnym Openwave Systems. Ostatnio był odpowiedzialny za prowadzenie sprzedaży firmy Hewlett Packard Enterprise w regionie obu Ameryk. Jego doświadczenie i znajomość branży telekomunikacyjnej pomoże przyspieszyć rozwój rozwiązań, które zaspokoją potrzeby klientów w regionie EMEA oraz w budowaniu głębszych relacji z naszym dostawcą usług i klientami w kanale partnerskim. Będzie on również odpowiedzialny za strategię i rozwój partnerów kanału DCG, wykorzystując swoje rozległe relacje z przedstawicielami wyższej kadry menedżerskiej.

Wilfredo Sotolongo został nowym wiceprezesem Lenovo Data Center Group ds. segmentu IoT. W ciągu 32-letniej kariery w branży IT, zajmował wiele stanowisk menedżerskich zarówno w Lenovo, jak i IBM. Dzięki temu, że cechuje go szczególne nastawienie na klienta, to jego doświadczenia będą kluczowe dla dalszego rozwoju Lenovo w zakresie potrzeb klientów w zakresie IoT.

Od kiedy dołączyła do Lenovo w maju 2017 roku, by kierować działem infrastruktury dla centrum danych, Kim Stevenson odegrała kluczową rolę w transformacji całej firmy. Teraz odpowiedzialność Kim Stevenson będzie jeszcze większa - obejmie m.in. rozwijające się obszary telekomunikacji oraz IoT. Zanim dołączyła do Lenovo, Kim Stevenson była dyrektorem ds. operacyjnych odpowiedzialnym za architekturę kliencką, IoT oraz systemową w Intelu, a następnie przez sześć lat utrzymywała tam pozycję CIO.

Renée Ure dołączyła do Lenovo jako wiceprezes Lenovo Data Center Group odpowiedzialna za globalny łańcuch dostaw. Renée Ure przeszła do Lenovo z IBM, gdzie ostatnio była wiceprezesem ds. globalnych operacji i zintegrowanego łańcucha dostaw. Nadzorowała 7 tys. pracowników w 50 krajach. Renée Ure to naturalna liderka, posiadająca wyjątkowe umiejętności budowania i wzmacniania globalnych zespołów. Teraz będzie odpowiedzialna za zespół Lenovo, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wertykalna integracja łańcuch dostaw, a także dalszy rozwój bazujący na pozycji Lenovo jako jednej z firm na liście Gartner Top25 Supply Chain.

Beverly Crair będzie pełniła rolę wiceprezesa ds. rozwoju produktów i jakości w Lenovo Data Center Group. Posiada ona ponad 30-letnie doświadczenie w rozwijaniu i prowadzeniu zespołów odpowiedzialnych za budowanie złożonych systemów o krytycznym znaczeniu biznesowym. Zanim dołączyła do Lenovo, w sierpniu 2017 r., Beverly Crair zajmowała liczne stanowiska kierownicze w firmie Intel, gdzie była wiceprezesem odpowiedzialnym za dział pamięci masowej, atakże strategiczne inicjatywy w obszarze oprogramowania. Teraz koncentruje się na projektowaniu rozwiązań zapewniających bezproblemową obsługę klienta oraz nadzorowaniu zapewniania jakości i rozwoju produktu we wszystkich segmentach Lenovo Data Center Group. Na tym stanowisku zastępuje Toma Shella, który niedawno przeszedł na emeryturę po długiej i udanej karierze w Lenovo.

*Raport Information Technology Intelligence Consulting (ITIC) 2017 – 2018 Global Server Hardware, Server OS Reliability

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.