Infrastruktura hiperkonwergentna (HCI)


Pomiędzy rokiem 2014 a 2016 wydatki na systemy HCI wzrosły o 150%. Dynamika ta w 39% napędzana była przez średnie i duże organizacje. Z kolei Gartner szacuje, że do 2021 roku wydatki na tego typu technologie przekroczą, w ujęciu globalnym, 10 miliardów USD. Czy trend ten ma szansę się utrzymać w kolejnych latach? Jakie są zalety infrastruktury hiperkonwergentnej? Sprawdzamy, co może przynieść wdrożenie rozwiązań HCI w firmie, oraz obalamy mity, jakie powstały na ich temat w branży IT.

W klasycznym rozumieniu hiperkonwergencja oznacza system łączący w jedną platformę programową lub sprzętową funkcje pamięci masowej, sieciowe i obliczeniowe. Skutkiem jest zrezygnowanie z tradycyjnych podziałów w systemie IT i oparcie się w znacznej mierze właśnie na warstwie oprogramowania. Kluczem jest tu technologia SDS (Software-Defined Storage) w połączeniu z hiperkonwergentnymi rozwiązaniami sprzętowymi, korzystającymi z lokalnej przestrzeni dyskowej (zamiast rozwiązań SAN – Storage Area Networks).

Poza integracją ww. funkcji wszystkie systemy hiperkonwergentne wykorzystują rozproszony system plików oraz wirtualizator (odpowiada za utrzymanie warstwy abstrakcji sprzętowej oraz kontroluje współbieżność obciążeń).

Przyszłość hiperkonwergencji

Zdaniem instytucji badawczej IDC inwestycje w centra danych definiowane programowo (Software-Defined) będą szybko rosły. Tematyka ta dobrze wpasowuje się bowiem w aktualne trendy rynkowe, w których firmy coraz większą rolę przykładają do modeli opartych na outsourcingu bądź usługowym dostarczaniu wartości. W pełni pokrywa się to z przeprowadzonymi badaniami, z których wynika, że pomiędzy rokiem 2014 a 2016 nakłady na inwestycje HPI wzrosły o 150%. IDC szacuje, że taka dynamika utrzymywać się będzie także w latach kolejnych. Za takim wnioskiem przemawiają dwa obserwowane obecnie zjawiska: ofensywa największych graczy rynku IT (obecnie większość liczących się dużych firm IT wprowadziło do swojej oferty usługi HPI) i stale rosnąca liczba wdrożeń.

HPI – rzeczywiste korzyści

Jedną z ważniejszych cech infrastruktury hiperkonwergentnej jest integracja wielu elementów składowych w ramach jednej usługi. Skutkiem tego rozwiązania te są niezwykle łatwe i szybkie we wdrażaniu. W skrajnych przypadkach mogą być zaimplementowane w czasie krótszym niż dwie godziny, co w porównaniu z kilkoma tygodniami w modelu tradycyjnym jest ogromnym przeskokiem. Co więcej, HPI eliminuje potrzebę przeprowadzania wstępnych działań projektowych i integracyjnych, koniecznych przy dużych wdrożeniach VDI (Virtual Desktop Infrastructure).Warto także pamiętać, że udostępniona w takim modelu infrastruktura umożliwia szybkie skalowanie zasobów IT, w miarę przybywania bądź ubywania użytkowników biznesowych. Innymi słowy, w momencie decyzji biznesowej o wdrożeniu infrastruktury hiperkonwergentnej w firmie możemy wdrożyć tylko tyle zasobów, ile w danej chwili potrzeba. Następnie istnieje możliwość dowolnego skalowania ich dostępności w górę lub w dół w zależności od aktualnej sytuacji biznesowej i bieżącego zapotrzebowania.

Infrastruktura hiperkonwergentna (HCI)

Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na niższe wydatki inwestycyjne (capex) m.in. poprzez znacznie mniejszą liczbę fizycznych systemów (zarówno serwerowych, jak i pamięciowych), jakie muszą być kupione w związku z pierwszym wdrożeniem. Nie bez znaczenia jest również fakt zastosowania standardowych modułów inwestycyjnych oraz mniejszej złożoności wdrożeń i integrowania systemów, co również pozytywnie przekłada się na ostateczną wycenę wdrożenia.

Dzięki wspomnianemu wcześniej maksymalnemu uproszczeniu infrastruktury HPI pozytywnie odbija się także na poziomie wydatków długoterminowych (opex). Minimalizuje codzienne czynności, umożliwiając zarządzanie z poziomu wirtualizatora. Dzięki temu administratorzy IT mogą uruchamiać większą liczbę maszyn wirtualnych niż w przypadku rozwiązań o współdzielonej pamięci masowej przy zachowaniu identycznych zasobów ludzkich. Co więcej, większość skomplikowanych prac realizowana jest po stronie dostawcy, a więc nie trzeba zatrudniać pracowników wyspecjalizowanych w pamięciach masowych. W przypadku niektórych rozwiązań hiperkonwergentnych czas potrzebny do zarządzania pamięcią masową może się zmniejszyć z godziny do dwóch godzin dziennie nawet godziny do dwóch godzin miesięcznie. Działy IT w mniejszym stopniu pochłonięte są obsługą aplikacji, a co za tym idzie, w większym stopniu są w stanie zająć się wdrażaniem zmian w innych obszarach działania przedsiębiorstwa, np. implementacją innowacyjnych rozwiązań.

Infrastruktura hiperkonwergentna (HCI)

W przypadku korzystania z infrastruktury hiperkonwergentnej dostarczanej przez największych i najbardziej doświadczonych dostawców firmy zyskują większą gwarancję niezawodności. Wynika to przede wszystkim z faktu wykorzystania sprawdzonego sprzętu, które dodatkowo działa na optymalnie dostosowanym do siebie oprogramowaniu. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niezgodności czy błędów związanych z brakiem kompatybilności jest minimalne. Poza tym stabilność działania infrastruktury HPI u największych dostawców gwarantowana jest przez SLA.

Lenovo Converged HX

Przykładem tego typu kompatybilnych rozwiązań jest oprogramowanie firmy Nutanix działające na serwerach Lenovo, konkretnie na urządzeniach z serii Lenovo Converged HX. Występują one w kilku wersjach różniących się od siebie wydajnością oraz, co za tym idzie, zastosowaniem. Część służy do obsługi mniejszych obciążeń wirtualizacyjnych, środowisk zdalnych biur i oddziałów firm, powstałych z myślą o środowiskach Big Data (Hadoop czy Splunk), a część obsługuje bazy danych oraz obciążenia o bardzo dużej liczbie operacji I/O (SQL czy Oracle RAC).

Urządzenia te oprócz niezawodności działania w obszarze funkcjonalnym infrastruktury hiperkonwergentnej mają wiele innych zalet. Przykładami wartości dodanych jest obsługa technologii XClarity (automatyzowanie zadań niższego poziomu) czy integracja z Acropolis (stosunkowo tani wirtualizator oparty na oprogramowaniu open source KVM wbudowany w platformę Nutanix Xtreme Computing Platform).

HPI w praktyce

Obecnie na rynku możemy zaobserwować coraz większą liczbę przykładów wdrożonych projektów opartych na infrastrukturze hiperkonwergentnej. Jednym z nich jest firma SE Cloud Factory oferująca małym i średnim firmom rozwiązania cloud oparte na platformie Microsoft. Kiedy coraz więcej osób i firm rozpoczęło proces migracji swoich danych do chmury, w spółce tej wzrosła potrzeba posiadania skalowalnej infrastruktury zapewniającej wysoką wydajność i jednocześnie łatwej w administrowaniu. Doskonałym rozwiązaniem okazała się infrastruktura hiperkonwergentna, która oferuje wszystkie niezbędne elementy w jednej obudowie i jest zarządzana za pośrednictwem oprogramowania. Fundamenty technologiczne na potrzeby rozwiązania dostarczyło Lenovo. W efekcie SE Cloud Factory rozszerzyło swoje portfolio wydajnych, obliczeniowych usług chmurowych. Połączenie serwerów Lenovo, mocy procesorów Intela oraz oprogramowania Microsoft Windows Server 2016 z Microsoft Storage Spaces Direct pozwoliło stworzyć rozwiązanie, dzięki któremu znacząco zwiększono wydajność i efektywność działania firmy.

Innym ciekawym przykładem wykorzystania infrastruktury HPI jest Smart In dostarczający kompleksowe rozwiązania dla inteligentnych miast i przemysłu w Polsce. Firma ta poszukiwała rozwiązania infrastrukturalnego, które pozwoliłoby stworzyć chmurę prywatną do oferowania aplikacji w modelu SaaS. Technologia hiperkonwergentna Lenovo/Nutanix wpisała się w potrzeby firmy. Smart In wybrało rozwiązanie Lenovo HX series HX 3710 Nutanix Appliance 2U4N składające się z czterech węzłów serwerowych, macierzy dyskowej oraz komponentów sieciowych i oprogramowania do zarządzania, zamknięte w jednej obudowie o wysokości 2U.

Zbudowane rozwiązanie jest efektywne kosztowo i proste w obsłudze. Umożliwia udostępnianie klientom gotowych do użycia środowisk w czasie liczonym w minutach, a nie godzinach czy dniach. Obecnie klienci Smart In korzystają z chmury głównie do obsługi systemów klasy ERP. Wielkość środowisk to od 20 do 300 równoczesnych użytkowników. Część środowisk to również aplikacje umożliwiające łączenie rozwiązań automatyki przemysłowej oraz informatyki, a także inteligentne systemy wykorzystywane w nowoczesnych miastach.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.