Infrastruktura centrum danych: dodatkowe funkcje i energooszczędność

Pytania do eksperta... FAST Group

W literaturze na temat data center wiele mówi się o tzw. współczynniku dyspozycyjności. Prosimy o określenie znaczenia tego parametru przy budowie centrum danych.

Współczynnik dyspozycyjności dla serwerowni ma fundamentalne znaczenie. Ten parametr powinien być określany w pierwszej kolejności i to nawet przy tworzeniu założeń biznesowych dla systemu IT, przed tworzeniem koncepcji technicznej. Koszty wybudowania data center o współczynnikach dyspozycyjności 99,9% i 99,99% - mogą różnić się nawet kilkukrotnie! Poziom dyspozycyjności koresponduje z poziomem wykonania data center według określonej terminologii przez Uptime Institute (TIER I-IV).

We wzorze na dyspozycyjność dużą rolę odgrywa czas przywrócenia systemu po awarii do funkcjonalności. Dlatego coraz większą popularność zdobywają systemy z elementami wymienianymi "na gorąco".

Z rozmów z inwestorami i firmami, które budują serwerownie i centra danych wynika, że często nie wiadomo dokładnie, jakiej wielkości ma być docelowy obiekt. Jakie są metody rozwiązania tego problemu przy planowaniu data center?

To jest jedno z najtrudniejszych zadań dla projektanta data center: jak zapewnić odpowiednią skalowalność serwerowni? I tu warto pamiętać, że jej wielkość trzeba widzieć w dwóch wymiarach: liczby szaf rack lub powierzchni oraz poziomu mocy elektrycznej (w tym zużywanej na chłodzenie) potrzebnej do jej zasilania.

Serwerownia może mieć dużą powierzchnię, ale tzw. małą gęstość mocy, ale może być też odwrotnie: mała powierzchnia, ale duża ilość mocy elektrycznej dla zasilania szaf rack.

Tak czy inaczej, plan biznesowy wykorzystania data center określa plan działu biznesowego, który na parametry skali przekłada dział informatyki. Dobra koncepcja centrum danych musi uwzględniać margines na rozwój, a niektóre serwerownie przeznaczone pod hosting, już w swoim zamyśle "czekają na klientów". Zatem dobre zaplanowanie skalowalności to zadanie dla projektanta, ale również dla kontrolera finansowego planu biznesowego.

W profesjonalnych centrach przetwarzania danych coraz częściej stosuje się tzw. IT ROOM. Co daje i którzy inwestorzy powinni je stosować?

IT ROOM to ochrona sprzętu i danych IT przed skutkami pożaru na zewnątrz serwerowni. Parametry i sposób testowania takich kabin ochronnych określa norma PN-EN 1047-2. Jeśli serwerownię umieścimy w takim certyfikowanym IT ROOM, mamy pewność, że sprzęt i dane są najlepiej chronione. Inne rozwiązania nie dają takiej pewności, bo nie są testowane w rzeczywistych warunkach pożaru. IT ROOM to jakby termos i do tego wodoszczelny, który zapewnia izolacyjność przed wysoką temperaturą i wodą gaszeniową. Powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie przestój systemu IT wpływałby negatywnie na procesy biznesowe, np. w firmach sektora finansowego, ubezpieczeniowego, administracji rządowej i samorządowej, telekomunikacji.

Od pewnego czasu słyszy się o kontenerowych data center. Mocno je reklamują firmy Sun, IBM i popiera Microsoft. Czy faktycznie kontenerowe data center wyprą te tradycyjne, umieszczone w budynkach?

W moim przekonaniu jeszcze za wcześnie na takie opinie. Pomysł kontenerowego data center, które można bardzo szybko ustawić i uruchomić, jest dobry do zastosowań w sytuacjach specjalnych. Dotyczy to na przykład ruchomego centrum zarządzania kryzysowego, mobilnego zapasowego centrum danych dla instytucji finansowych itp. W wielu przypadkach tradycyjnie wybudowane centrum przetwarzania danych w budynku będzie miało niższe koszty i lepszą niezawodność.

Green data center - czy to tylko moda, czy faktycznie kryje się za tym coś więcej?

Na szczęście w tym przypadku moda idzie w ślad za dobrą praktyką inżynierską i możliwościami oszczędności bez utraty jakości funkcjonowania. Są już opracowane techniki pomiaru i określania efektywności energetycznej data center. Przy stosunkowo niedużo większych nakładach na początku można uzyskać spore oszczędności w trakcie eksploatacji. Warto o to zadbać, a przynajmniej przeprowadzić analizę opłacalności.

Ostatnio mówi się o problemie związanym z chłodzeniem szaf o tzw. wysokiej gęstości mocy. Jak firma UNIFLAIR rozwiązuje ten problem?

Faktycznie wychłodzenie szaf serwerowych o wydatku ciepła powyżej 12-14kW stanowi poważny problem techniczny. Większość producentów systemów klimatyzacji rozwiązuje ten problem instalując szafy klimatyzacyjne pomiędzy szafami rack 19". To zajmuje dużo cennego miejsca przeznaczonego na sprzęt IT, jest mało efektywne energetycznie. UNIFLAIR opatentował rozwiązanie polegające na zamianie zwykłych kratek wentylacyjnych w podłodze podniesionej, pod którą odbywa się dystrybucja zimnego powietrza, na kratki z sterowanymi wentylatorami. W ten sposób serwerownia zyskuje możliwość zainstalowania stref wysokiej gęstości w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie po uruchomieniu serwerowni. Jest to rozwiązanie relatywnie tanie, bardzo wygodne, niezawodne i o dużej efektywności energetycznej.

Dlaczego powinno stosować się klimatyzację precyzyjną w serwerowniach a nie zwykłą klimatyzację typu "split" używaną w pomieszczeniach biurowych?

Klimatyzacja precyzyjna dedykowana dla serwerowni różni się od klimatyzacji komfortu przede wszystkim tym, że ma funkcję stabilizacji wilgotności. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie pracuje sprzęt elektroniczny jest zbyt wilgotno - może się on uszkodzić (mogą występować zwarcia). Z kolei kiedy jest zbyt sucho może to doprowadzić do zniszczenia sprzętu z powodu gromadzenia się ładunków elektrostatycznych.

Następna różnica polega na tym, że klimatyzacja precyzyjna jest przystosowana do pracy w każdych warunkach atmosferycznych (serwerownie potrzebują również chłodu w mroźne zimowe dni) a klimatyzacja komfortu jest przeznaczona dla okresu letniego.

I ostatnia bardzo ważna różnica to jest to, że klimatyzacja precyzyjna (jak sama nazwa wskazuje) precyzyjnie reguluje temperaturę z dokładnością do kilku stopni. Wymagania producentów sprzętu serwerowego często określają maksymalne zmiany temperatury w czasie (gradient). Tego nie można uzyskać stosując klimatyzację komfortu.

Klimatyzacja precyzyjna jest projektowana ze szczególnym uwzględnieniem niezawodności i pracy 24 godziny przez cały rok. Nie ma wątpliwości, że dla cennych danych i sprzętu warto zainstalować system, który gwarantuje bezpieczną i nieprzerwaną pracę.

Dlaczego modułowe systemy zasilaczy bezprzerwowych UPS stały się ostatnio tak popularne w zasilaniu serwerowni?

Mogę się wypowiedzieć o UPS-ach EcoPower, które są w naszej ofercie. Są produktem szwajcarskiej firmy Newave, której jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski od 15 lat. UPS-y EcoPower mają możliwość rozbudowy mocy "na gorąco" bez przerywania bezpiecznego zasilania odbiorników. A więc skalowalność. Dzięki temu inwestor może zawsze bezpiecznie dopasować moc systemu UPS do wymaganego poziomu i nie musi przepłacać za duży system UPS na początku. Druga najważniejsza zaleta - to bardzo wysoki współczynnik dyspozycyjności systemu dochodzący do 99,999% z uwagi na bardzo krótki czas naprawy. To jest znów możliwe dzięki możliwości wymiany uszkodzonego modułu "na gorąco", w bardzo krótkim czasie.

Poza tym, UPS-y modułowe EcoPower jako nieliczne charakteryzują się brakiem pojedynczych punktów awarii.

Idealnie opracowana przez lata technika pracy równoległej modułów jest charakterystyczna dla UPS-ów EcoPower, pierwszych na świecie UPS-ów modułowych HOT SWAP dużej mocy produkowanych seryjnie. dzięki bardzo szerokiemu zakresowi mocy modułów EcoPower (od 10kVA do 100kVA) UPS-y te pasują od najmniejszych serwerowni aż do wielkich DATA CENTER.

Co jest charakterystycznego w najnowszych UPS wolnostojących oferowanych przez Waszą firmę?

Najnowsze UPS-y Tajfun Eco Maxi ( zakres mocy 60-300kVA) mają unikalną na rynku cechę. Jest to współczynnik mocy wyjściowej cosφ=1. Dla profesjonalistów jest jasne jakie to ma znaczenie, ale dla niezorientowanych powiem tylko, że oznacza to idealne dopasowanie do nowoczesnych serwerowni i nie ma żadnej utraty mocy użytkowej. Nowoczesne serwerownie charakteryzują się właśnie współczynnikiem mocy cosφ=1. Dlatego jest to tak ważne.

Druga wyróżniająca cecha dla tych UPS to wyjątkowo duża sprawność (czyli inaczej mniejsze straty). Dzięki temu użytkownik może zaoszczędzić dużo pieniędzy na opłatach za energię elektryczną. Przykładowo, w porównaniu do innego typu UPS, przy mocy serwerowni 200kW oszczędności mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Dla serwerowni zawsze proponujemy UPS-y modułowe, ale czasami z jakichś względów inwestor wybiera jednak UPS-y w szafach wolnostojących (standalone). Wtedy idealnym rozwiązaniem są UPS-y Tajfun Eco Maxi produkowane przez szwajcarską firmę Newave, której jesteśmy przedstawicielem.

Jakie istotne elementy decydują o niezawodności działania infrastruktury serwerowni?

Poza samą jakością sprzętu bardzo dużo zależy od konserwacji i serwisu. Nie raz słyszę od klientów, że my robimy tak dobrze instalacje, że nic się nie wydarzy. Oczywiście dobra jakość projektu, instalacji, właściwy dobór sprzętu jest bardzo ważny. Jednak każde urządzenia ma prawo się popsuć i dlatego konserwacja jest niesłychanie ważna. Na przykład mieliśmy już kilka wezwań, że nasz agregat prądotwórczy (nasza marka Hercules) nie wystartował, kiedy było to potrzebne. Po przybyciu naszych inżynierów - okazało się, że bateria rozruchowa jest kompletnie rozładowana a nikt tego nie sprawdzał. Dobry autoryzowany i doświadczony serwis może stwierdzić, że system wymaga jakiejś akcji jeszcze przed awarią. Tym samym ogranicza to straty finansowe i ogromny ludzi stres odpowiedzialnych za działanie systemów IT.


TOP 200