Infrastruktura centrum danych: dodatkowe funkcje i energooszczędność

Narzędzia monitorująco-zarządzające

Infrastruktura centrum danych: dodatkowe funkcje i energooszczędność

Wpływ ograniczenia obciążenia urządzenia IT na spadek całkowitego zużycia energii prez centrum danych

Najwięksi producenci systemów tworzących infrastrukturę fizyczną centrum danych swoją ofertą wzbogacają o integrację systemów zarządzania układami zasilania i chłodzenia z systemem teleinformatycznym. Pozwala to optymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów, zwiększając efektywność systemu. Zastosowanie dodatkowych narzędzi monitorująco-zarządzających pozwala także szybciej określić elementy, które mogą być odpowiedzialne za awarię zasilania lub niekorzystne zmiany zewnętrznych czynników (np. temperatura, wilgotność), mających wpływ na poprawne działanie urządzeń teleinformatycznych.

Energooszczędnie

W związku ze wzrostem cen energii i problemami wynikającymi ze zwiększeniem gęstości, należy się spodziewać zwiększonego zainteresowania stosowaniem technologii energooszczędnych. Będą one dotyczyły nie tylko infrastruktury fizycznej, ale również bezpośrednio sprzętu teleinformatycznego.

W 2011 r. wzrost gęstości upakowania serwerów będzie się przekładał na zwiększenie poboru mocy pojedynczej szafy typu rack do ok. 50 kWh (obecnie ok. 12 kWh). 1 W zaoszczędzony na poziomie urządzeń systemu IT przynosi skumulowane oszczędności około 2,84 W całkowitej mocy pobieranej przez centrum danych czy serwerownię.

Infrastruktura centrum danych: dodatkowe funkcje i energooszczędność

Wykres sprawności energetycznej w zależności od poziomu obciążenia centrum danych

Największy udział w generowaniu strat energii mają systemy zasilania oraz chłodzenia. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w centrum przetwarzania, wyposaża się je w najwydajniejszą energetycznie infrastrukturę, w skład której wchodzą wysoko wydajne zasilacze UPS oraz dedykowane systemy chłodzenia (CRAC). Urządzenia klimatyzacyjne są wyposażone w sprężarki Digital Scroll oraz wentylatory o zmiennych prędkościach obrotowych, co umożliwia utrzymanie wysokich wydajności, także przy niepełnym obciążeniu. Należy pamiętać, że aż 99,9997% z energii dostarczonej do centrum przetwarzania zostaje zamienione w ciepło, które trzeba wyprowadzić, co naturalnie przekłada się na ponoszone koszty.

Koszty budowy tzw. ekologicznego centrum danych nie są wiele wyższe (średnio o ok. 10%), niż centrum, gdzie nie wykorzystuje się uwarunkowań naturalnych. "Zielone" centra danych to nie tylko konieczność ze względu na wzrastające koszty energii, lecz także szeroko promowana kwestia ochrony środowiska naturalnego. Ten punkt widzenia coraz częściej podzielają zarówno giganci branży teleinformatycznej, jak i mniejsze firmy z branży IT, a także przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie centrów danych. Najnowocześniejsze i najbardziej wydajne energetycznie centra danych wykorzystują nie tylko sprzęt o największej wydajności, ale także naturalne źródła energii.

Użytkownicy systemów IT coraz częściej będą korzystać z usług specjalistycznych firm, które będą przeprowadzać analizę infrastruktury fizycznej, na podstawie której będzie możliwa ocena, czy posiadane zabezpieczenia są zgodne ze stawianymi wymaganiami dotyczącymi niezawodności i efektywności.


TOP 200