Infrastruktura HP dla Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

HP dostarczyło infrastrukturę informatyczną dla nowo otwartego Centrum Edukacji Międzynarodowej (CEM) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie. Wartość inwestycji wyniosła 2,4 mln zł.

W ramach inwestycji utworzono 17 nowoczesnych laboratoriów obejmujących m.in. zawansowane środowisko komputerowe do obliczeń równoległych, wirtualną jaskinię 3D, w której dzięki specjalnym okularom można przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, jedyną w Polsce salę na uczelni umożliwiającą wcielenie się w rolę maklera finansowego, laboratoria automatyki i robotyki z używanymi w fabrykach maszynami, środowisko do komputerowych obliczeń równoległych przybliżające pracę współczesnych naukowców czy też pomieszczenia obejmujące rozwiązania z zakresu zdalnej diagnostyki medycznej. Laboratoria odzwierciedlają praktyczne wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych w różnych branżach i dziedzinach - od telemedycyny, przez działy graficzne mediów po giełdy finansowe.

"Kompletne wyposażenie laboratorium umożliwia studentom poznanie środowisk informatycznych, które są używane w dużych przedsiębiorstwach z różnych branż"- mówi Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ w Rzeszowie. "Studenci mogą poznać nowoczesne rozwiązania IT wykorzystywane w rozmaitych dziedzinach życia, kształcąc się w ramach innowacyjnych programów nauczania stanowiących odpowiedź na oczekiwania rynku pracy". Z laboratoriów korzystać będzie prawie 10 tysięcy studentów studiujących na rzeszowskiej uczelni.

Architektura blade i wirtualizacja

Rdzeń środowiska IT stanowi infrastruktura HP BladeSystem c7000, wyposażona w serwery klasy HP BL490c G6, które są podłączone do macierzy dyskowej HP P2000 G3 o łącznej pojemności 30TB. Wszystkie komputery osobiste (około 140 maszyn), które są udostępniane w ramach sal laboratoryjnych zostały zwirtualizowane i są udostępniane przez 4 serwery wchodzące w skład infrastruktury HP BladeSystem c7000. Studenci korzystają z nich przy pomocy terminali komputerowych HP t5740 wpiętych do sieci LAN. Na dodatkowych 2 serwerach HP BL490c G6 zostały zwirtualizowane wszystkie systemy-serwery usługowe wykorzystywane w laboratoriach, takie jak: serwery bazodanowe (z danymi lekarskimi wykorzystywanymi w laboratoriach diagnostyki medycznej, czy danymi giełdowymi udostępnianymi w salach - symulatorach giełdowych), serwery strumieniowej transmisji danych, serwery plików i inne.

Klastry jak w NASA

Pozostałą cześć infrastruktury CEM stanowią dwa klastry obliczeniowe:

1) klasyczny, złożony z 4 wysoko wydajnych, gęsto upakowanych serwerów BL2x220c G7

2) SMP (Symmetric Multiprocessing) złożony z 4 serwerów BL280c G6 połączonych specjalnym oprogramowaniem w jedną, 8 procesorową maszynę.

Serwery zostały połączone przy pomocy sieci Infiniband. Dodatkowo zostało dostarczonych 8 stacji roboczych typu Blade HP WS460c G6, służących jako wysokowydajne środowisko do tworzenia i renderingu grafiki 3D. Zainstalowano na nich oprogramowanie HP RGS (Remote Graphics Software) wykorzystywane do wydajnej i nisko stratnej transmisji obrazów ze zdalnej stacji roboczej na terminal przy biurku studenta. Podobne oprogramowanie jest używane przez NASA do przesyłania obrazów z lądowników na Marsie.

Klastry obliczeniowe są wykorzystywane przez studentów do nauki tworzenia oprogramowania wykorzystującego zrównoleglone środowiska w oparciu o standard MPI. Mogą być również używane przez kadrę naukową do prowadzenia obliczeń matematycznych o wysokiej złożoności, a przez to do symulacji zjawisk fizycznych, chemicznych i innych.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo zostało zagwarantowane przez narzędzia zaimplementowane w środowisku oprogramowania VMware VDI. Rozwiązania służące do szybkiego tworzenia pól z wirtualnymi komputerami PC dostosowano do wymagań poszczególnych sal laboratoryjnych na postawie wcześniej przygotowanych szablonów i strumieniowego dostarczania oprogramowania. Użyto także narzędzi zabezpieczających przed zmianami zawartości pamięci flash zainstalowanej na terminalach (HP Enhance Write Filter) odzyskujących jej całą, predefiniowaną przez administratorów zawartość po restarcie.

HP wdrożył również infrastrukturę serwerową do magazynowania danych oraz stacjonarne stacje robocze graficzne serii Z200, Z400 i Z600, służące do pracy z oprogramowaniem AutoCad, programami do tworzenia grafiki 2D i 3D, a także współpracujące z urządzeniami motion capture (do przechwytywania i wizualizacji ruchów osoby ubranej w specjalny kostium), projektorami 3D i innymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200