Infosystem '99: MRP II dla średniaków

Dla większości osób, które słyszały o systemach klasy MRP II/ERP, kojarzą się one ze wspomaganiem pracy ogromnych przedsiębiorstw lub fabryk.

Dla większości osób, które słyszały o systemach klasy MRP II/ERP, kojarzą się one ze wspomaganiem pracy ogromnych przedsiębiorstw lub fabryk.

Tymczasem na rynku dostępne są i takie programy klasy MRP II, które opracowano z myślą o małych i średnich firmach. Takimi produktami są dwa, prezentowane na targach Infosystem, systemy - VPPS 4.5 oraz Infor:NT 5.3 - oferowane przez katowicki Infor Polska ([email protected]). Oba systemy opracowała w Niemczech firma Infor AG (www.infor.de). Przeznaczone są dla przedsiębiorstw produkcyjnych, zatrudniających nie więcej niż 1000 osób. VPPS obsługuje firmy o strukturze jednozakładowej, natomiast Infor:NT o strukturze jedno- i wielozakładowej. Oba systemy są dostępne w wersji polskiej.

VPPS 4.5 to system znany w Polsce. Wdrożono go w trzech firmach na terenie kraju, m.in. w Becker-Warkop w Jankowicach (Śląsk) i w PPE Wielkopolska (Nowy Tomyśl). System VPPS, zbudowany z wykorzystaniem 16-bitowej architektury, współpracuje z sieciami Novell NetWare i korzysta z systemu Windows 3.22/95, dane zaś zapisuje w bazie Btrieve.

System Infor:NT 5.3 po raz pierwszy będzie zaprezentowany na Infosystemie. Charakteryzuje się podobnymi do VPPS właściwościami funkcyjnymi, z tym że działa szybciej (zbudowano go na bazie architektury 32-bitowej), współpracuje z Windows NT/95, może korzystać z bazy MS SQL czy Oracle'a (serwer pracuje pod kontrolą Windows NT, stacje robocze korzystają z Windows NT/95). Zapewnia to możliwość używania graficznego interfejsu użytkownika i technologii OLE, ActiveX, DCOM, EDI. Ważnym usprawnieniem jest graficzny generator raportów, wspomagający pracę zarządu. System Infor:NT 5.3 pojawi się na rynku krajowym dopiero od połowy br.

Oba programy wspomagają sprzedaż (fakturowanie, harmonogramowanie dostaw, analiza i rozliczanie sprzedaży), zaopatrzenie (m.in. wybór dostawcy, planowanie zaopatrzenia, kontrola dostaw, rozliczanie dostaw), pracę magazynu i zarządzanie produkcją.


TOP 200