Informatyzacja na kredy

Intel przygotował strategię, dzięki której małe i średnie firmy - w tym także w Polsce - mają zwiększyć nakłady przeznaczane na rozwiązania informatyczne.

Intel przygotował strategię, dzięki której małe i średnie firmy - w tym także w Polsce - mają zwiększyć nakłady przeznaczane na rozwiązania informatyczne.

Sektor małych i średnich firm obejmuje - w zależności od państwa - od 50 do 80% wszystkich podmiotów gospodarczych. Na ogół są one słabo wyposażone w sprzęt komputerowy i oprogramowanie, ponieważ nie stać ich na jednorazowe wydanie sporej gotówki na ich zakup. Niechętnie natomiast finansują swój rozwój z innych środków niż własny zysk, np. za pomocą kredytów czy leasingu. Intel postanowił pomóc im pokonać tę finansową i mentalną barierę i "uczynić small business dobrym klientem branży informatycznej".

Partner finansowy

W Polsce partnerami Intela są Europejski Fundusz Leasingowy, jedna z największych w Polsce firm leasingowych specjalizująca się w sektorze małych i średnich firm, oraz Cetelem Polska Expansion - jeden z liderów europejskiego rynku kredytów dla osób prywatnych. Atutem Intela ma być sieć ok. 1 tys. sprzedawców, którzy teraz będą mogli zaproponować klientom skredytowanie lub leasing sprzętu i oprogramowania w EFL czy Cetelem. Atutem obu instytucji finansowych ma być natomiast nie tylko atrakcyjność oferty pod względem finansowym (wysokość rat, wpłaty początkowej, ubezpieczenia), lecz także sprowadzenie do minimum formalności związanych z zakupem sprzętu informatycznego.

Infrastruktura teleinformatyczna EFL umożliwia bezpośredni kontakt online między centralą firmy a osobą upoważnioną do zawierania umów. Cetelem zaś korzysta z ekstranetowego systemu natychmiastowej autoryzacji nowo zawieranych umów kredytowych. Trzy czwarte klientów w kilka sekund od wysłania wniosku otrzymuje decyzję o jego akceptacji lub odrzuceniu. Praktycznie wszystkie działania formalne zajmują tyle czasu, ile sprzedawca poświęca go na zapakowanie towaru. Oczywiście, pozostaje przełamanie rezerwy przedsiębiorców do takiego sposobu finansowania inwestycji informatycznych.

Sprzęt z Intelem

Ofertą są objęte komputery osobiste i serwery oparte na procesorach Intela, a także inny sprzęt komputerowy (np. drukarki) i oferowane przez autoryzowanych dilerów Intela. Umowy mogą być zawierane na 15, 18 lub 24 miesiące. Pierwsza wpłata wynosi 10-45% wartości towaru. Sprzęt jest ubezpieczony bez dodatkowych opłat.


TOP 200